Máshogy jár a biológiai óránk hidegben

A Londoni Egyetem kutatói muslicák agyának tanulmányozása révén olyan mechanizmust fedeztek fel, amelynek révén a külső hőmérséklet hozzájárul a belső óra, az úgynevezett cirkadián óra beállításához.

Számos élőlénynél, köztük az embereknél és a muslicáknál is létezik egy cirkadián óra, amely szabályozza a különféle aktivitásaink (például az alvás, az étvágy, az éberség és a koncentráció) megjelenését a nap során. A cirkadián órát az agy különleges "órasejtjei" működtetik, amelyek rendes körülmények között összhangban állnak a környezeti változások ciklusaival.

Sokat tudunk arról, hogyan befolyásolja a fény ezt az aktivitási mintázatot, de kevéssé ismert, hogy mely sejtek vagy szervek közvetítik a külső hőmérséklet hatásait a cirkadián óra felé. Dr. Ralf Stanewsky és munkatársai az említett kutatásban kimutatták, hogy a muslicák agya képtelen volt erre az összehangolásra, ha szeparálták a test többi részétől míg a világosság-sötétség ciklushoz ekkor is gond nélkül tud igazodni.

A kutatók azonosítottak egy nocte nevű gént, amelynek megváltozása vagy hiánya esetén a muslica képtelen a cirkadián óráját a külső hőmérséklethez igazítani.

"Mivel az emlősök és a muslicák belső órája sok hasonlóságot mutat, a kutatásunk révén jobban megérthetjük az emberi cirkadián órát, és ez talán olyan új gyógyszerek kifejlesztését is előmozdíthatja, amelyekkel az éjszakai munka káros hatásai és bizonyos alvászavarok lennének kezelhetők" - mondta Stanewsky.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra