Kiderült, kik vonzzák a szúnyogokat

Úgy tűnik, a szúnyogok valóban jobban szeretik szívni bizonyos emberek vérét. Egy friss kutatás arra kereste a választ, hogy mi alapján válogatnak közöttünk a rovarok.

Sokan gondolják magukról azt, hogy valóságos szúnyogmágnesek, és minden csípést ők szenvednek el úgy, hogy a környezetükben élőket jóformán alig zavarják a vérszívók. A Cell című tudományos folyóiratban közzétett, friss kutatás eredménye szerint ennek van is alapja, vagyis bizonyos emberekhez jobban vonzódnak a szúnyogok. Kutatók 50 olyan, a bőrön megtalálható vegyületet is azonosítottak, amelyek felkelthetik a szúnyogok érdeklődését – írja a CNN.

Százszor nagyobb a szúnyogok érdeklődése bizonyos emberek iránt

A kutatás három évig tartott, melynek során a szakemberek megkértek egy 64 önkéntesből álló csoportot, hogy hordjanak nylonharisnyát a karjukon néhány héten át, napi hat órán keresztül. A kutatók ezután ezeket a harisnyákat egy speciális üvegkamrába helyezték, majd egyiptomi csípőszúnyogokat engedtek be, hogy megfigyeljék, melyik harisnya vonzza leginkább őket. Különválasztották azokat a ruhadarabokat, amelyek iránt a legkevesebb érdeklődést mutatták a vérszívók azoktól, amelyek körül valósággal zsongott a szúnyoghad. Ezután a tudósok alaposan megvizsgálták a szúnyogmágnes harisnyák tulajdonosainak bőrét, és 50 olyan molekuláris vegyületet találtak, amelyek magasabbak ezeknél a résztvevőknél, mint a többieknél.

szúnyog, szúnyogcsípés
Úgy tűnik, a szúnyogok valóban jobban szeretik bizonyos emberek vérét. Fotó: Getty Images

„Nem voltak előzetes elképzeléseink arról, hogy mit fogunk találni” – mondta a CNN-nek a kutatást végző Leslie Vosshall, aki egyben a Howard Hughes Orvosi Intézet tudományos igazgatója is. Szerinte a szúnyogok figyelmét felkeltő harisnyákon nagyobb arányban azonosítottak karbonsavakat. Ezek olyan olajos anyagok, amelyek a faggyúban találhatóak meg, és segítenek megőrizni a bőr hidratáltságát. Önmagukban ezeknek a savaknak nincs jelentősebb szaguk, a bőrön található, jótékony baktériumok azonban elfogyasztják ezeket, aminek során az emberre jellemző testszag képződik.

Hogy mekkora különbség lehet a szúnyogok szemében ember és ember között, azt jól illusztrálja a kutatásban csak 33-as alanyként hivatkozott résztvevő. A harisnya, amelyet ő viselt, a megfigyelések szerint csaknem százszor több szúnyogot vonzott magához, mint a legkisebb érdeklődésre számot tartó ruhadarab. Az eredmények szerint ez a hatás állandó, hiszen egy évvel később is hasonló eredményt mértek, a szúnyogok akkor is ugyanazoknak az önkénteseknek a harisnyáit preferálták.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Az északi tájakon a felhős időt követően főleg délután egyre többfelé kisüt a nap, a déli, délkeleti országrészben ezzel szemben erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés. Reggel még többfelé valószínű főleg eső, zápor, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, viszont délen, délkeleten - nagyobb számban délután - záporok, zivatarok várhatók, helyenként felhőszakadással. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk, záporoktól, zivataroktól függetlenül a Nyugat-Dunántúlon helyenként erős. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra