Hatalmas áttörés várható a cukorbetegek életében

Minden eddiginél jobbnak tűnik az a megoldás, amelyet az 1-es típusú cukorbetegség kezelésére fejlesztettek ki. A mesterséges hasnyálmirigy egyetlen hátránya, hogy egyelőre rendkívül drága.

Világszerte egyre több embert diagnosztizálnak cukorbetegséggel, Magyarországon ez az állapot jelenleg több mint egymillió embert érint. Nem csoda, hogy régóta kutatják, miként lehetne hatékonyabban kezelni az inzulinfüggő (1-es típusú) cukorbetegeket. Most végre egy igen komoly lépést sikerült tenni efelé. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a mesterséges hasnyálmirigy a valódi hasnyálmirigy működését utánozza. Egy bőr alá beültetett glükózérzékelő segítségével ugyanis egy algoritmus ki tudja számolni, mennyi inzulint kell beadni a páciensnek. Ez azt jelenti, hogy azoknak a betegeknek, akik majd ezt használják, nem szükséges manuálisan ellenőrizniük a vércukorszintjüket, illetve inzulint adagolniuk. A betegek egy okostelefonos alkalmazásba tölthetik majd fel, hogy éppen mit ettek, így megbecsülhető az elfogyasztott szénhidrát mennyisége is.

inzulin, hasnyálmirigy, mesterséges hasnyálmirigy, cukorbeteg, diabétesz, kutatás, vizsgálat, vércukormérés
A rendszeres vércukormérés hamarosan feledésbe merül? Fotó: Getty Images

A rendszert 2022-ben tesztelték először brit pácienseknél, és kiderült: jobban működik, mint bármelyik másik, jelenleg használatos eszköz. A hatóságok azonban arra szólították fel a fejlesztőket, hogy készítsenek olcsóbb verziót. Jelenleg ugyanis nagyjából 7 ezer dollárt – körülbelül 2,6 millió forintot – kellene érte fizetni, amit viszonylag kevesen engedhetnek meg maguknak.

Korábban egyébként más mérnökök is fejlesztettek hasonló inzulinadagoló készülékeket. A Zürichi Műszaki Egyetem tudósai például egy olyan eszközt dolgoztak ki, amely szintén a bőr alá ültethető, és módosított emberi sejteket juttatott az egerek szervezetébe. Ez helyreállította az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő egerek vércukorszintjét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra