Génjeinkben hordozzuk családfánkat

Az evolúció első néhány évmilliárd évéből szinte egyáltalán nem rendelkezünk fosszíliákkal, így kézzel fogható bizonyítékokkal sem. Egy magyar kutatócsoport módszere azonban új távlatokat nyithat.

Az MTA és az ELTE közös Lendület Evolúciós Genomika Kutatócsoportja szerint a megoldást mindannyian magunkban hordozzuk: a gének ugyanis öröklődésük során magukban hordozzák családfáikat - írja az infostart.hu .

Génjeinkben hordozzuk családfánkat
Génjeinkben hordozzuk családfánkat

"Az élet mai sokféleségét végignézve és ezeket összehasonlítva ősi fosszíliákkal, maradványokkal tudjuk rekonstruálni, hogy mi történhetett" - fogalmazott Szöllősi Gergely János, a kutatócsoport vezetője az InfoRádió Szigma - A holnap világa című magazinműsorában. "A probléma az, hogy fosszíliák csak körülbelül 500-600 millió évvel ezelőttig vannak kellő mennyiségben ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tenni. Ekkor volt a kambriumi robbanás, amikor a mai állati sokféleség nagy része kialakult" - tette hozzá a szakértő.

Azonosították az Árpád-háziak DNS-ét Azonosította az Árpád-ház férfi tagjaira jellemző DNS-t III. Béla király csontmaradványaiból az Országos Onkológiai Intézet vezette nemzetközi kutatócsoport. Részletek !

A korábbi időkből nagyon kevés fosszília maradt fenn. 1-1,5 milliárd éves többsejtű algák nyomait látják a kutatók, de azt is csak ritkán, foltokban. Az élet kialakulásától viszont - amelyet ma 3,4-4 milliárd évvel ezelőttre tesznek - az említett időszakig szinte egyáltalán nincsenek maradványok . Fosszília hiányában a kutatócsoport javaslata szerint a DNS szekvenciái alapján lehetne kideríteni, hogy a régmúltban mikor történtek géncserék. Ha pedig a számítógépes módszer segítségével látják, hogy két faj génszekvenciát cserélt, akkor tudják, hogy azoknak egy időben kellett élniük.

A kutatók több tízezer gént és több ezer transzfer rekonstruálását használták fel, hogy az élettörténet azon szakaszait is vizsgálják, ahonnan csak nagyon kevés fosszília maradt fenn.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra