Kiderült, miért hiszünk egy felsőbb hatalomban

A világ minden társadalma, közössége kialakított egy saját vallást, hitrendszert valamilyen felsőbb hatalomban. Ezzel magyarázták általában mindazt, aminek az okát nem értették, mint például az extrém időjárási jelenségeket. Egy friss kutatás szerint viszont minél összetettebb, fejlettebb egy társadalom, annál inkább az emberek viselkedését próbálják megérteni a vallás segítségével.

Az emberiség történelme során minden társadalomban kialakult valamilyen hitvallás - írja a The Conversation. Többek között Henry Drummond és Friedrich Nietzsche is annak az elméletnek a híve volt, mely szerint az emberek isteni beavatkozásnak tekintették mindazt, amire a tudomány akkori állása szerint nem találtak magyarázatot. Ez a hozzáállás nem is kopott ki teljesen a köztudatból: pár éve sok keresztény vallású Isten büntetésének tekintette a koronavírust.

vallás
A világ minden társadalma kialakított valamilyen hitrendszert. Forrás: Getty Images

Egy friss kutatás ennek a jelenségnek próbált utána járni. Joshua Conrad Jackson, az Észak-Karolinai Egyetem és Brock Bastian, a Melbourne-i Egyetem professzora összesen 114 különböző társadalom történelmi feljegyzéseit vizsgálta. Ezek között voltak afrikai nomád vadászó-gyűjtögető közösségek, a csendes-óceáni szigetek halászai, illetve modern technológiával és írásos feljegyzésekkel rendelkező nagy „összetett” társadalmak is.

Különösen az érdekelte őket, hogy a természetfeletti magyarázatok a „természetes” jelenségekre – olyan eseményekre, amelyeknek nem volt egyértelmű emberi oka, mint például betegségek, természeti katasztrófák és aszály –, vagy az emberi eredetű „társadalmi” jelenségekre, például háborúkra, gyilkosságokra és lopásokra összpontosítanak-e. Például az ecuadori esőerdőben élő cayapa nép a villámlást, egy természeti jelenséget a Mennydörgés szellemének tulajdonította, aki egy nagy kardot hordott, amely megcsillant, amikor harc közben használta. A nagy amerikai síkságon élő komancsok pedig az orvosok álmai alapján magyarázták a háború időzítését, amely társadalmi jelenség.

Szinte az összes megvizsgált társadalomban természetfeletti magyarázatot adtak olyan jelenségekre, mint a betegségek (96%), a természeti katasztrófák (92%) és a szárazság (90%). Kevesebben magyarázták felsőbb hatalommal a háborút (67%), a gyilkosságot (82%) és a lopást (26%).

A nagyobb társadalmakat már más jelenségek foglalkoztatják

Ezzel ellentétben a nagyobb és összetettebb társadalmak, amelyeket például a kereszténység vagy az iszlám vallás tart össze, inkább az emberi viselkedést magyarázzák valamilyen felsőbb hatalommal. A valutával és szárazföldi közlekedéssel rendelkező, népesebb közösségek nagyobb valószínűséggel magyarázták a természetfelettivel az olyan eseményeket, mint a lopás és a háborúskodás, mint a kis vadászó-gyűjtögető csoportok.

A kereszténység esetében az időjárás helyett a Biblia inkább afféle morális útmutató, illetve olyan emberi tettekre ad magyarázatot, mint például a gyilkosság, Káin és Ábel történetén keresztül. A kutatók szerint ez azért lehet, mert minél nagyobb egy társadalom, annál kevésbé ismerik egymást az emberek, így a bizalom sem köti össze őket annyira. Másik ok, hogy ilyen esetekben már inkább olyan problémák foglalkoztatják őket, mint a bűncselekmények vagy a háborúk, és ezekre szeretnének magyarázatot találni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra