Arcon keresztül műt agyat az új sebészrobot

Sokunk számára több mint szokatlanul hangzik a címben szereplő ötlet. Mégis, vannak olyan esetek, amikor egy agyműtétet így lehetne a legbiztonságosabban és leghatékonyabban elvégezni.

Ha a hippokampuszhoz kell hozzáférni egy műtét során, amely az agy alsóbb részén található meg, azt sokkal könnyebben meg lehetne tenni az arcunkon, mint a fejünk tetejéről - mindezek mellett a felépülési idő is jelentősen lerövidül.

Nem biztos, hogy intelligensebb az, akinek nagyobb az agya. Miben számít és miben nem? - kattintson ide és megtudja! A Vanderbilt University kutatói által tervezett és összerakott új sebészrobot az epilepsziások életét könyítheti meg. Az epilepszia extrém formái ugyanis szükségessé tehetik azt, hogy a hippokampuszt, az agy azon részét, ahonnan a rángások erednek, egyszerűen el kell távolítani. Azonban az, hogy egy robotot hogyan lehet úgy megvalósítani, hogy az egy páciens agyát az orcáján keresztül tudja elérni, elég egyedi problémákat vetett fel.

A hippokampuszt ugyanis a fej tetejéről egyenesen lefelé fúrással el lehet érni, de az orcán keresztül behatolni határozottan nem egyenes úton lehet. A kutatóknak így egy formamegjegyző nikkel-titánium ötvözetből kellett összeállítaniuk egy 1.14 milliméteres tűt, amely sűrített levegő hatásával lassan képes megközelíteni a hippokampuszt: ennek elérése érdekében a tű hajlított és nem is egyenes.

Biztonságosan műt a sebészrobot (Képünk illusztráció)

Mindez azonban még nem volt elég: a kezelőknek látniuk kellett azt is, hogy a tű pontosan hol található a fejben, amelynek érdekében mind a pácienst, mind pedig az őt operáló robotot egy MRI-gép belsejében kellett elhelyezni a procedúra időtartalma alatt - és mivel az MRI hihetetlenül erős mágneses mezőt képes létrehozni működése alatt, semmilyen fémalkotórészt nem lehetett használni.

Mindezért a robotot úgy kellett kialakítani és megváltoztatni, hogy az epilepsziások és a hasonló műtéti beavatkozást igénylő páciensek életét egy évtizeden belül könnyebbé teheti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra