A világ legbüdösebb gyümölcsének titka

Egy ritka aminosav, az etionin okozza az ázsiaiak körében közkedvelt durián igen büdös szagát - derítették ki a Müncheni Műszaki Egyetem kutatói.

A duriánt egész Délkelet-Ázsiában fogyasztják. A magas tápértékű gyümölcs húsa puha, krémes állagú, íze pedig kellemesen édes. A durián azonban jellegzetes, romlott húsra vagy rothadó hagymára emlékeztető szagáról is híres, ezért számos ázsiai országban tilos fogyasztani a közlekedési járműveken, a liftekben és a szállodákban, és a repülőgépekről is kitiltották.

durián, Délkelet-Ázsia, gyümölcs, büdös gyümölcs, aminosav,
Az etionin okozza az ázsiaiak körében közkedvelt durián igen büdös szagát. Fotó: Getty Images

Rájöttek, mitől olyan büdös

A müncheni egyetem Leibniz Élelmiszerbiológiai Intézetének tudósai egy korábbi kutatásukban már kimutatták, hogy a gyümölcs igen kellemetlen szaga az etántiol vegyület és származékaiból ered, azt viszont nem tudták megfejteni, hogy a növény miként termeli ezt. Most azonban Nadine Fischer és Martin Steinhaus kutatók kimutatták, hogy az etionin aminosav az előfutára ennek a nagyon kellemetlen szagú vegyületnek.

"Amikor a gyümölcs érik, egy növényspecifikus enzim kibocsátja a szagot etioninból. Megfigyeltük, hogy a gyümölcs érésekor nemcsak húsának etioninkoncentrációja nő meg, hanem az etántiol mennyisége is. Ez utóbbi ad magyarázatot arra, hogy az érett durián miért olyan büdös" - idézte az egyetem közleménye Nadine Fischert.

Bajt is okozhat az aminosav

Különleges gyümölcsök: hogyan együk őket? Olvassa el korábbi cikkünket!

Azonban nemcsak az erős, kellemetlen szaga miatt volt fontos, hogy megtudják, pontosan mennyi etionint tartalmaz a gyümölcs. Állatkísérletekben és sejtkultúrák tanulmányozásából az is kiderült, hogy ez az aminosav nem ártalmatlan. "Májkárosodás és májrák alakult ki azoknál a patkányoknál, amelyek szervezetébe nagy mennyiségű aminosav került be a táplálékuk által" - hangsúlyozta Martin Steinhaus. Az új tanulmány azt is kimutatta, hogy az etionin alacsony koncentrációjának is immunrendszer-módosító hatása van.

Ezek az eredmények felvetik tehát a kérdést, hogy a gyümölcs fogyasztása káros-e az egészségre. Ennek kiderítéséhez további tanulmányok szükségesek, azt azonban kiemelték a kutatók, hogy egy 70 kilós embernek egy nap legalább 580 kilogramm etioninban igen gazdag gyümölcspépet kellene elfogyasztania ahhoz, hogy hatása ugyanolyan mérgező legyen, mint az állatkísérletekben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra