A kevésbé fájdalmas edzések meglepő titka

Oxfordi evezősök bevonásával brit kutatók kimutatták, hogy nagyobb fájdalmakat bír elviselni az, aki csapatban készül fel egy megmérettetésre, mint aki egyedül.

Az Oxfordi Egyetem Kognitív és Evolúciós Antropológia Intézetének munkatársai Dr. Emma Cohen vezetésével a hagyományos oxfordi evezősverseny 12 versengő diákjának vizsgálata alapján megállapították, hogy azoknak, akik csapatban készültek a versenyre, magasabb a fájdalomküszöbe, mint azoké, akik egyedül edzenek. A szakemberek úgy vélik, hogy az együtt dolgozás hasonló mechanizmusok életbe lépésével segít emelni a fájdalomküszöböt az endorfin nevű anyagok fokozott felszabadulásával, mint például a vallási rítusok vagy táncok.

A vizsgálatba bevont 12 fiatalt különféle teszteknek vetették alá. Először megkérték őket, hogy egy evezőpadon 45 percig evezzenek (mintha edzésen lennének). Ezt a feladatot először hatan közösen, majd pedig külön-külön hajtották végre. A két edzés után a fájdalomtűrést vérnyomásmérő mandzsettával vizsgálták: azt mérték, meddig bírják elviselni teljesen felfújt állapotban a karjukon. Az eredmények azt mutatták, hogy a fájdalomküszöb jelentősen emelkedett az edzés után, de sokkal magasabb volt, ha az evezősök csapatban végezték a feladatot.

Az evezéshez hasonló sportágakban az együtt dolgozásnak, a szinkronitásnak kiemelt szerepe van. A szakemberek úgy vélik, hogy ez a közös feladatvégzés segíti az endorfinok fokozott felszabadulását a szervezetben, ez mintegy magyarázatot adhat arra, miért ad jó élményt bármilyen közösségi aktivitás, például táncház, sportok vagy egy közös túra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra