A belső óránk valójában egy hőmérő
A szervezet belső hőmérséklete szabályozza a cirkadián ritmustA Texasi Egyetem Délnyugati Központjának kutatói megállapították, hogy testünk a maghőmérséklet változásain keresztül határozza meg a szervezet cirkadián ritmusát, mely szabályozza az anyagcsere, az alvás és más folyamatok 24 órás ciklusát.

A szuprakiazmatikus mag ezután egyes idegsejteknek jelet küld, melyek beállítják a szervezet hőmérsékletét. A maghőmérséklet ilyenfajta ciklikus változása befolyásolja a sejteket, ezen keresztül a szövetek és a szerveket, és meghatározza, hogy azok aktívak vagy nyugvó állapotúak legyenek.
A mechanizmus sokkal fejlettebb, mint a növényekben, az egyszerűbb életformákban és a hidegvérűekben működő cirkadián ritmust szabályozó folyamatok, ugyanis ezen élőlények szervezetének működését nagy mértékben befolyásolja a környezet hőmérséklete. Így a törzsfejlődés során előnybe kerültek a melegvérű állatok.
Jelen vizsgálatban a kutatók egér eredetű sejttenyészetekkel foglalkoztak, és feltárták azokat a géneket, melyek közreműködnek a cirkadián ritmus szabályozásában. Megállapították, hogy a szuprakiazmatikus mag sejtjei nem érzékenyek a külső hőmérsékletre, ez pedig megerősítette, hogy ezek a sejtek végzik el a ritmus legfelsőbb irányítását.
Forrás: Medipress hírszolgálat