A belső óránk valójában egy hőmérő

A Texasi Egyetem Délnyugati Központjának kutatói megállapították, hogy testünk a maghőmérséklet változásain keresztül határozza meg a szervezet cirkadián ritmusát, mely szabályozza az anyagcsere, az alvás és más folyamatok 24 órás ciklusát.

Régóta ismert, hogy az agyban létezik egy fényérzékeny terület, az úgynevezett szuprakiazmatikus mag, mely közvetett módon koordinálja a napi ciklust. A Science szeptember 15-i számában közölt tanulmány szerint a látóideg felett lévő mag érzékeli, ha a szembe fény jut, és így felismeri a napszakot.

A szuprakiazmatikus mag ezután egyes idegsejteknek jelet küld, melyek beállítják a szervezet hőmérsékletét. A maghőmérséklet ilyenfajta ciklikus változása befolyásolja a sejteket, ezen keresztül a szövetek és a szerveket, és meghatározza, hogy azok aktívak vagy nyugvó állapotúak legyenek.

Régóta ismert, hogy a melegvérű állatok testhőmérséklete a napszaktól függően ciklikusan változik. Azonban Dr. Joseph Takahashi és munkatársai bizonyították elsőként, hogy ez a változás a test belső biológiai órájának alapja. Ez a változás rendkívül finom, napi néhány tized fokban mérhető, és nem függ sem az esetleges láztól, sem a külső hőmérséklettől.

A mechanizmus sokkal fejlettebb, mint a növényekben, az egyszerűbb életformákban és a hidegvérűekben működő cirkadián ritmust szabályozó folyamatok, ugyanis ezen élőlények szervezetének működését nagy mértékben befolyásolja a környezet hőmérséklete. Így a törzsfejlődés során előnybe kerültek a melegvérű állatok.

Jelen vizsgálatban a kutatók egér eredetű sejttenyészetekkel foglalkoztak, és feltárták azokat a géneket, melyek közreműködnek a cirkadián ritmus szabályozásában. Megállapították, hogy a szuprakiazmatikus mag sejtjei nem érzékenyek a külső hőmérsékletre, ez pedig megerősítette, hogy ezek a sejtek végzik el a ritmus legfelsőbb irányítását.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra