Mutatjuk, mire jó a C-vitamin a bőrápolásban

Akiket foglalkoztat a tudatos bőrápolás, azok már biztosan hallottak róla, hogy a C-vitamin nem csak belsőleg tesz jót a szervezetünknek. De pontosan milyen jótékony hatásai is vannak a bőrre C-vitaminos termékeknek és hogyan érdemes őket használni?

A C-vitamin, más néven aszkorbinsav egy vízben oldódó antioxidáns, amelynek bevitele, illetve pótlása azért is fontos, mert a szervezetünk nem tudja magától előállítani. A táplálkozással, illetve vitamintablettákkal bejuttatott C-vitamin sajnos nem vándorol a bőrünkbe, így ha a bőrápolás terén is szeretnénk kihasználni a jótékony hatásait, akkor külsőleges pótlása a legjobb megoldás.

Bőrünk ápolására érdemes gondot fordítani. Fotó: Getty Images
Bőrünk ápolására érdemes gondot fordítani. Fotó: Getty Images

A C-vitamin igazi jolly joker a bőrápolásban

Jótékony hatásaiból pedig van bőven, hiszen igazi multifunkciós hatóanyag: hozzájárul a kollagéntermelés serkentéséhez, ami azt jelenti, hogy segít a bőr feszesítésében, a ráncok simításában és a bőr rugalmasságának fokozásában.

Megfelelő hatóanyagokkal (például retinol, niacinamid, AHA-savak) kombinálva hozzájárulhat a pigmentfoltok halványításához, mivel gátolhatja a tyrosinase nevű enzim működését, amely a bőrfestékanyag termelésének szabályozásáért felelős.

Antioxidáns hatása tovább erősíthető, ha E-vitamin vagy ferulasav is kerül mellé egy adott termékbe – ez a trió igazi antioxidánsbomba a bőr számára. A külsőleg használt C-vitamin segíti a bőrsejtek egészséges működését, ezért használata fokozhatja a bőr ragyogását és a bőrkép egységességét.

Emellett gyulladáscsökkentő, akné ellen is beválhat és bőrvédő hatású is, ami azt jelenti, hogy segít óvni a bőrt az olyan környezeti ártalmaktól, mint a füst, a szmog vagy az UV-sugárzás. Antioxidáns, azaz szabad gyököket semlegesítő tulajdonsága miatt a fényvédőnk hatékonyságát is fokozhatja, és segíthet visszaadni a bőr fiatalos ragyogását – ez utóbbi hatás már viszonylag rövid időn át tartó használat után látványos lehet.

A származékok éppoly hatékonyak, mint a tiszta C-vitamin

A C-vitamin azért számít viszonylag trükkös összetevőnek, mert tiszta formában könnyen oxidálódik, ami csökkenti a hatékonyságát, és mivel a legjobban alacsony pH-jú (tehát savasabb) közegben működik, az érzékenyebb bőr nem mindig tolerálja. Éppen ezért nagyon sok termék csak valamilyen származékát tartalmazza, ami lehetővé teszi, hogy többféle állagú kozmetikumba is belekerüljön. Ahogy azt is, hogy szinte minden bőrtípusra találhassunk olyan terméket, ami beválik.

Tény, hogy a legtöbb C-vitamin-származék kicsit gyengébb, mint a tiszta C-vitamin, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy kevésbé hatékony. Lehet, hogy egy picivel több idő kell ahhoz, hogy látványos hatásuk legyen, cserébe nem terhelik és nem irritálják a bőrt, ami hosszú távon mindenképpen előnyösebb. A különféle származékok kiválasztásánál a legjobb, ha a bőrtípusunkat vesszük figyelembe, és aszerint döntünk, hogy zsíros, száraz vagy inkább érzékeny.

A leggyakoribb C-vitamin-származékok

  • Ascorbyl Glucoside: gyulladáscsökkentő, kollagéntermelődést serkentő, pigmentfolthalványító és enyhén gyulladáscsökkentő hatású. Az érzékenyebb bőr esetében sem okoz problémát.
  • Ascorbyl Palmitate: igen gyakran használt összetevő, amelyet általában flavonoidokkal és karotionoidokkal kombinálva alkalmaznak.
  • AP (Magnesium Ascorbyl Phospate: különösen pigmentfoltos bőrűeknek ajánlott, emellett a kollagéntermelést is serkenti. Általában a rosaceás bőr is tolerálja.
  • Ethyl Ascorbic Acid: remek a pigmentfoltok halványítására, emellett antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású. Azért népszerű, mert vizes és olajos formulákba is keverhető.
  • ATIP (Tetrahexyl Ascorbate): olyan származék, amely olajban oldódik, a száraz bőrűek számára ajánlott. Serkenti a kollagéntermelést, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású.
  • SAP (Sodium Ascorbyl Phosphate): enyhe antibakteriális hatása miatt a zsírosabb, pattanásosabb bőrön is beválhat, emellett ez is serkenti a kollagénszintézist.

Minden napszakban jó ötlet használni

A C-vitamint és származékait tartalmazó termékeket nappalra és éjszakára is használhatjuk, de a bőrápolási szakértők gyakran javasolják, hogy nappal alkalmazzuk, hogy tovább fokozzuk vele a fényvédőnk hatását. Ilyenkor érdemes olyan terméket választani, ami folyékony, könnyed, géles állagú, mert ezek könnyen beszívódnak és nem keltenek zsíros érzetet a fényvédővel kombinálva.

Az olajos, krémes állagú termékeket sokan inkább csak este érzik kellemesnek a bőrükön. Rendszeres használat mellett körülbelül 8-12 hét után látványos a C-vitaminos termékek hatása, de a bőr ragyogását ennél rövidebb idő alatt is képesek fokozni.

A cikket Dr. Vass Ilona bőrgyógyász-kozmetológus lektorálta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra