Hasznos tippek a problémás bőr ápolásához

Vannak olyan szerencsések, akik tinédzserkorukban is alig találkoznak pattanásokkal, mitesszerekkel, mások pedig még felnőttként is küzdenek velük. Az utóbbi táborba tartozóknak érdemes megfogadniuk az alábbi tanácsokat, hogy megszelídítsék ezeket a makacs bőrproblémákat.

Tévhit, hogy a pattanásos bőr, az akné csak a pubertás idején keseríti meg az ember életét, mivel egyre többen szenvednek tőle felnőttként is. Ráadásul míg tinédzserkorban az androgén hormonok túltermelődése miatt inkább a fiúknál gyakori ez a probléma, felnőttként a nőként sújtja nagyobb arányban.

Egyes statisztikák szerint még 30 év felett is minden harmadik nőnek pattanásos, aknés az arca. Ennek oka lehet a túlzott stressz, az UV-sugárzás, egyoldalú táplálkozás, hormonális problémák, bizonyos gyógyszeres kezelés mellékhatása, genetikai hajlam, légszennyezettség, rejtett góc a szervezetben és akár a nem megfelelő kozmetikumok használata is. Mindezek ugyanis fokozott faggyútermelést válthatnak ki a bőrben, ami pedig egyenes út a mitesszerek és pattanások megjelenéséhez.

Pattanásos bőrrel tipikusan a kamaszok küzdenek, a faggyúmirigyek kivezető nyílásai náluk könnyen eltömődnek és begyulladnak. Mi áll ennek hátterében, és milyen oka lehet annak, ha a helyzet a húszas éveink után sem javul, vagy kifejezetten akkor jelentkezik?A faggyú alapesetben óvja a bőrt, mert a faggyúmirigy által termelt váladék a szőrtüszőn keresztül kijut a felszínére, és védőbevonatot képez. Ha azonban az egészséges mennyiségnél több termelődik belőle, már zsíros bőrről beszélünk. Ez a probléma pedig általában kéz a kézben jár a hiperkeratinizációval, ami azt jelenti, hogy a bőr felszínén felszaporodnak az elhalt hámsejtek. Ezek aztán egyfajta dugóként felgyülemlenek a szőrtüszőkben, vagyis eltömődnek a bőr pórusai, és létrejön az úgynevezett komedó. Ha fehér színű, akkor zárt komedóról – más néven mitesszerről – beszélünk, a leggyakrabban viszont nyitott, és mivel a pórusokban rekedt faggyú a levegővel érintkezve oxidálódik, feketére színeződik. A túlzott faggyútermelődés hatására ráadásul elszaporodhatnak a bőr felszínén élő, alapesetben ártalmatlan baktériumok, amitől a mitesszerek begyulladhatnak, elfertőződhetnek, amivel rögöket képeznek a bőr felszíne alatt. Ezeket nevezzük pattanásoknak.

Mivel tisztítsuk a pattanásos bőrt?

Bár természetesen a szennyeződések nem kedveznek a bőr állapotának, tévhit, hogy a kosz és a nem megfelelő higiénia okozná a pattanásokat. Sokan mégis a zsíros bőr miatti diszkomfortot enyhítve a szokásosnál gyakrabban mosnak arcot, esetleg agresszív kozmetikumokat is használnak. Ezekkel azonban éppen a kívánt hatás ellenkezőjét váltják ki, mivel szárítják a bőrt, ami – ezt ellensúlyozandó – még több faggyút kezd termelni. Nagyon fontos tehát, hogy olyan arctisztító terméket válasszunk, ami kíméletes, nem szárító és nem komedogén összetevőket tartalmaz. Hasznos, ha az arctisztítónkban található valamilyen antibakteriális, gyulladáscsökkentő, faggyútermelődést szabályozó és hámlasztó hatóanyag is, mert ezek segítenek helyreállítani az egészséges bőrképet.

problémás bőr, akné, pattanás, bőrápolás, bőrtisztítás
Az aknéra hajlamos bőr ápolásából sokan kihagyják a hidratálást, pedig a zsíros bőrnek is szüksége van rá. Fotó: Getty Images

A zsíros bőr is lehet szomjas

Az arctisztítás azonban csak az első lépés, ezután minden esetben érdemes tonikkal áttörölni a bőrt, majd bevethetünk magas hatóanyagtartalmú szérumokat is. Zsíros bőr esetében például egy-egy hámlasztó kúra hatalmas változást jelenthet, mivel a megvastagodott szaruréteg eltávolításával felszínre kerülhetnek az egészséges bőrsejtek. Az aknéra hajlamos bőr ápolásából viszont sokan kihagyják a hidratálást, abban a tévhitben, hogy a fokozott faggyútermelés miatt nincs szükségük rá. Ez azonban nagy hiba, mert megfelelő hidratáció híján csak súlyosbodnak a bőrproblémák. Nagyon fontos tehát, hogy az arcápolási rutinunkat minden esetben egy könnyű állagú, bőrtípusunknak és életkorunknak megfelelő krémmel fejezzük be. Reggelente pedig ne feledkezzünk el a fényvédő használatáról (még télen sem), mivel az UV-sugárzás nemcsak öregíti a bőrt, de aknéra is hajlamosít.

Nem mindegy, mivel sminkelünk

Amíg nem szabadulunk meg a bőrhibáktól, szerencsére többféle kozmetikummal el tudjuk rejteni azokat. Fontos azonban, hogy a sminktermékek közül is olyat válasszunk, amelyek nem komedogének, vagyis nem tömítik el a pórusokat, különösen, ha gyakran és egész nap viseljük ezeket. A legjobb, ha olyan, kettő az egyben kozmetikumokat keresünk, amelyek nemcsak kellő fedést biztosítanak, de pattanás ellenes hatóanyagot is tartalmaznak. Esténként pedig mindig szigorúan távolítsuk el a sminket, ezzel is elősegítve a bőr természetes regenerálódó, méregtelenítő folyamatait.

Egészségesebb életmód, egészségesebb bőr

A kozmetikumok használatán túl is sokat tehetünk a szebb, egységesebb bőrfelszín érdekében. Érdemes például átgondolni az étrendünket, megfigyelni, hogy bizonyos ételek fogyasztása után több pattanás, mitesszer jelenik-e meg az arcunkon. Gyakran a csokoládét és egyéb édességeket tartják bűnösnek ezen a téren (is), ám ezzel kapcsolatban megoszlik a bőrgyógyászok véleménye. A tej és más tejtermékek viszont valóban ronthatnak az aknés bőr állapotán.

És hogy milyen ételek, tápanyagok szépítenek? Az omega-3 zsírsavban gazdag tengeri halak, valamint a vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkedő zöldségek, gyümölcsök egészen biztosan. Ásványi anyagok közül egyébként a cink különösen pozitív hatással bír a pattanásokra, nem véletlenül kerül egyre több kozmetikumba is. Ám belsőleg is fontos gondoskodni a pótlásáról, mert támogatja az immunrendszer és a bőr egészséges működését. Legnagyobb mennyiségben a tengeri herkentyűk és húsok tartalmaznak cinket, de a hüvelyesekben és a tojásban is megtalálható.

A táplálkozás mellett érdemes odafigyelni a megfelelő folyadékfogyasztásra is. A víz ugyan külsőleg szárítja a bőrt, de belsőleg elengedhetetlen. Ha csak napi 3-4 pohárral többet iszunk az eddig szokásosnál, hamarosan kevesebb pattanással szembesülünk majd a tükörbe nézve. A kávé- és alkoholfogyasztásunkat viszont ajánlott a minimumra csökkenteni, ha örökre búcsút szeretnénk mondani a gonosz piros pöttyöknek.

Használjunk külön törölközőt az arcunkra, és azt cseréljük naponta, ezzel is csökkentve a mitesszerek fertőződésének esélyét. Ugyanígy érdemes gyakrabban mosni az ágyneműnket, különösen a párnahuzatot. De tisztítsuk naponta a mobiltelefonunk képernyőjét is, hiszen az is sokat érintkezik az arcunkkal. És ha már az érintkezésnél tartunk: napjában rengetegszer feleslegesen nyúlunk az arcunkhoz, amivel kórokozók millióit visszük fel a bőrünkre. Ügyeljünk rá tudatosan, hogy ezt elkerüljük, ne legyen pótcselekvés, hogy az arcunkat piszkáljuk, simogatjuk, állunkat támasztjuk.

Végezetül, ha a fentiek betartása ellenére sem javul számottevően bőrünk állapota, akkor célszerű orvoshoz fordulni. Egy alapos kivizsgálás, góckutatás segíthet feltárni, hogy milyen hormonális rendellenesség, esetleg egyéb betegség állhat a makacs, durva akné hátterében. Az inzulinrezisztencia egyik tünete például a pattanásos bőr, de az sem ritka, hogy egy begyulladt foggyökér váltja ki a bőrproblémákat. A kiváltó ok kezelésével pedig a bőr állapotában is javulás várható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra