Bőrelváltozásokat okozhatnak a vérhígítók

Egy új tanulmány szerint a heparin és más általánosan használt alvadásgátlók bőrelváltozásokat okozhatnak. Az elváltozások általában ártalmatlanok, azonban más esetben akár életet veszélyeztető állapot is kialakulhat.

A kutatók egy németországi kórházban 320 heparin-injekcióval kezelt beteget vizsgáltak. A kezelés hatására az esetek 7,5 százalékában alakult valamilyen bőrelváltozás, ami magasabb, mint az előzetesen várt 2 százalék.

A kutatók nagyon meglepődtek a heparin hatására kialakuló elváltozások magas számán. A legtöbb esetben allergiás bőrreakció jelentkezett. Ez az elváltozás nők körében gyakrabban jelentkezett, ezen felül három faktor - a terhesség, az elhízás, illetve a régóta tartó heparin-használat - szintén elősegítette a kialakulást.

A szeptember 28-án a Canadian Medical Association Journal című újságban megjelent cikk szerzői felhívják az orvosok figyelmét, hogy mindenképpen utána kell járni a bőrelváltozás valódi okának: "Az elváltozás akár egy komolyabb állapotnak, a heparin hatására kialakuló trombocitopéniának lehet az előjele, ami a vérben lévő vérlemezkék nagyfokú csökkenését jelenti."

Értékelje a cikket!

Más bőr problémákról is szerene többet megtudni?
További cikkek
Szóljon hozzá Ön is és olvassa el mások hozzászólásait

Kiemelt téma cikkei

Bőrápolási kvíz

Honnan lehet felismerni a zsíros bőrt?

Tippek

A sport vérkeringést fokozó, jótékony hatása a bőrön is meglátszik. Ha a regenerálódó bőr salakanyagait friss vérkeringés tudja elszállítani, bőrünk valósággal megfiatalodik.