16 éve nem volt ilyen telünk

A feljegyzések kezdete, vagyis 1901 óta a 2022/2023-as tél volt országos átlagban a második legenyhébb a 2006/2007-es után – tehát 16 éve nem volt ennyire enyhe telünk. Ugyanakkor a szokásos csapadékmennyiség másfélszerese esett, amivel ez lett a kilencedik legcsapadékosabb tél a 20. század kezdete óta – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Az elmúlt tél középhőmérséklete országosan 3,1 Celsius-fok volt, ami 2,7 fokkal magasabb az 1991-2020-as évek 0,3 fokos átlagánál. Folytatódott tehát az enyhe telek sorozata, ami hatodik éve tart, és az elmúlt tíz évben is csak a 2016/2017-es tél volt az átlagnál hidegebb.

időjárás

Alig ment a fagypont alá a hőmérséklet

1901 óta az idei volt a második olyan tél, amelynek középhőmérséklete országos átlagban elérte a 3 fokot. Mindhárom téli hónap átlag feletti hőmérsékletű volt: a december 2,1, a január 4,5, a február 1,6 fokkal az átlag felett alakult. A január a második legenyhébb volt a 20. század eleje óta. A tél középhőmérséklete a déli megyékben többfelé elérte a 4 fokot. Északabbra, a síkvidéken többnyire 3 és 3,5 fok között alakult ez az érték, 3 fok alatt pedig csupán a hegyvidéki és északkeleti országrészben volt.

Fagypont alatti érték csak a legmagasabb hegyeken fordult elő. A középhőmérséklet az ország legnagyobb részén és országos átlagban is több mint fél fokkal elmaradt a 2006/2007-es értéktől, de délkeleten egy kisebb területen az idei volt a legenyhébb tél 1901 óta.

A fagyos napok száma – amikor a napi minimumhőmérséklet 0 fok vagy az alatti – országosan csak 14 volt ezen a télen, bár az átlag 63 nap. A zord napok száma – amikor a minimumhőmérséklet mínusz 10 fok alatt marad – mindössze egy volt, miközben átlagosan 8 ilyen nap szokott lenni. A téli napok száma pedig – amikor a napi maximumhőmérséklet 0 fok alatti – mindössze három volt az idén, míg az átlag 22 nap. A meteorológiai szolgálat az idei tél rekordjairól azt közölte, hogy a legmagasabb nappali hőmérsékletet február 21-én Bátán mérték, 20,6 fokot, a tél legalacsonyabb hőmérsékletét pedig Gagybátorban regisztrálták december 13-án, mínusz 15,3 fokot.

Szélrekord is született idén. Február 5-én sokfelé viharossá fokozódott a légmozgás. A Kab-hegyen például 129,6 km/h erősségű, orkánerejű széllökés is előfordult.

Csapadékból nem volt hiány

Az ősszel csapadékosabbra fordult időjárás télen is folytatódott: a csapadék mennyisége országos átlagban 173,1 milliméternyi volt az előzetes adatok szerint, ami az éghajlati normál – 115,3 milliméter – 150 százaléka. Ezzel a kilencedik legcsapadékosabb tél volt az idei a 20. század kezdetétől. A december 66 százalékkal, míg a január 148 százalékkal volt csapadékosabb az éghajlati normálnál, a február viszont nagyrészt száraz, naposabb idővel telt – a csapadékmennyiség ebben a hónapban 56 százalékkal elmaradt a szokásostól.

Az idei január országosan a legcsapadékosabb január volt 1901 óta. A télen a legtöbb csapadékot Pilisszentkereszten mérték, 281,8 milliméternyit, a legkevesebbet pedig Sopronban a Kuruc-domb állomáson, ahol mindössze 65,8 milliméternyit regisztráltak. Az Alpokalján 100 milliméternyinél kevesebb csapadékot mértek. Az ország kevésbé csapadékos részei közé tartozott még Szeged környéke is, ahol 100-120 milliméternyi csapadék esett. A hegyvidékek mellett a középső és a délnyugati országrészben viszont nagyobb területen a 200 milliméternyit is meghaladta a 2022/2023-as tél csapadékmennyisége. Egy nap alatt a legtöbb csapadék Szerep településen esett: december 10-én 73,2 milliméternyi.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra