Ehet a kismama jégkrémet? Ezt mondja a Nébih

Egyes kórokozók a fagyasztott élelmiszerekben is előfordulhatnak. Biztonsággal fogyaszthatja-e ezeket egy várandós kismama? Erre a kérdésre adott választ a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

„A fagyasztott zöldségek és gyümölcsök, illetve a jégkrémek fogyasztása minden esetben jelent némi kockázatot a kismamák számára” – írja Facebook-oldalán a Nébih. A poszt szerint a Listeria monocytogenes baktérium például akár mínusz 22 Celsius-fokon is képes túlélni, majd az étel felengedését követően gyorsan szaporodásnak indul. Egy nem megfelelően beállított vagy használt hűtőben már néhány óra alatt olyan mennyiségben elszaporodhat, hogy legyengült immunrendszerű emberekre, illetve kisgyermekekre és kismamákra nézve egyaránt egészségügyi kockázatot jelentsen.

várandós kismama, kisgyermek, édesanya, jégkrém
A többi között a jégkrémek fogyasztása is hordozhat magában kockázatokat kisgyermekek és várandós nők esetében. Fotó: Getty Images

A baktérium ugyanakkor hőkezelés hatására gyorsan elpusztul. A legalább két-három percig forró vízben párolt, főzött zöldségek nem tartalmaznak fertőzést okozni képes Listeria baktériumot. Ezenkívül a kórokozó a savasabb gyümölcsökben sem tud szaporodni, így például a savanyú fagyasztott gyümölcsök, mint a meggy, többnyire ugyancsak biztonságosnak tekinthetők. A sárgadinnyében viszont fagyasztott állapotban is nagy számban fordulhat elő a baktérium.

Egyéb, szintén megbetegedést okozó mikroorganizmusok is jelen lehetnek a fagyasztott zöldségekben és gyümölcsökben. A málna és az eper súlyos hasmenést kiváltó norovírusokat tartalmazhat, de találtak már hepatitis A vírust is fagyasztott gyümölcskeverékben. A toxoplazmózisért felelős egysejtű, a Toxoplasma gondii leginkább a fertőzött talajjal érintkező, friss, mosatlan gyümölcsök közvetítésével kerülhet be a szervezetbe. Alapos hőkezelés során, illetve legalább két napig mínusz 20 fokon tárolva azonban ez elpusztul.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Jobbára borult lesz az ég. Az egyre erősödő csapadékzónából döntően eső, a főváros térségében és az északkeleti harmadban havazás valószínű. Az Északi-középhegység és a Dunakanyar térségében vastag hótakaró is kialakulhat. A halmazállapot-váltás határa a nap során fokozatosan tolódik észak felé, így egyre több helyen fagyott esőre, ónos esőre, majd esőre válthat a csapadék. Legtovább az északi határnál tarthat ki a havazás. A délies szél estig csak kevés helyen élénkül meg, majd délkeleten már megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában +2 és +7, de a főváros térségében és az északkeleti harmadban csupán -2 és +1 fok között alakul. Késő estére -1 és +9 fok közé enyhül az idő, dél felé számíthatunk egyre magasabb értékekre. A frontérzékenyek napját kettős fronthatás nehezítheti meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra