Miért vannak színes tapaszcsíkok a sportolókon?

A sportolókon tulajdonképpen már jó ideje, de egy évtizede igen széles körben láthatóak a látványos, színes tapaszcsíkok. Az utóbbi időben ráadásul egyre bonyolultabb mintázatokat ragasztanak magukra a versenyzők. Vajon miért?

Akik a tudósokat kérdik az úgynevezett kineziológiai szalagok hasznáról, a legjobb esetben is egy szkeptikus félmosolyt kapnak. A tudomány jelenlegi állása szerint ugyanis ezeknek a ragadós, rugalmas textilszalagoknak semmiféle kimutatható hasznuk sincs. A fizioterapeuták azonban arról számolnak be, hogy pozitív tapasztalataik vannak a csíkok használatáról. Megint mások erre legyintenek, mert a szalagokat csak egy réspiacra felépített termékcsoportnak látják, amelynek marketing hullámára felültek a fiziók, gyúrók és csontkovácsok, s előbb ruháztak be egy szalagtapasztási tanfolyamba, mintsem meggyőződtek volna a módszer hatásosságáról.

Egy japán orvos, Dr. Kenzo Kase alkalmazta először 1979-ben a kineziológiai szalagokat, mert azt szerette volna, hogy a manuális terápiák (masszázsok, kiropraktika , és fizikoterápia) rendkívül hatékony ugyan különböző betegségek kezelésére, gyógyítására, de a hatások gyakran átmenetiek. Szeretett volna megoldást találni rá, hogy a kezelések közötti intervallumban is fenntartsa a hatásokat, és tartósítsa a manuális terápia eredményeit. Az USA-ban 1995-ben, Európában pedig egy évvel később jelent meg a módszer, amely aztán szélsebesen el is terjedt.

Valóban használnak a kineziológiai tapaszok?

Valóban használnak a kineziológiai tapaszok?

A hasznában hívők szerint a kineziológiai szalag a sportolóknak nagyon hasznos, mert akár egy edzés közepén is fel lehet tenni, s ezzel megelőzhetők a hirtelen sérülések . A szalag ugyanis alapvetően stabilizálja az egyes izomcsoportokat, ízületeket, s ez megakadályozza az esetleges további károsodásukat. Az eszköz rugalmassága és különböző mértékű megfeszíthetősége révén lehetővé teszi a mozgást, de nem olyan mértékben, hogy sérülés alakuljon ki. Továbbá lehetőséget teremt a versenyek befejezésére, s az orvosi kezelés kitolására az esemény befejezése utánra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyakorlatban a sportolók és a fiziók azt tapasztalják, hogy a szalag segíti a test rehabilitációját, mert a kimerült vagy sérült testrészeket átmenetileg tehermentesíti. Emellett a módszer segít visszaállítani az izmokat a helyes mozgásra, ami pedig csökkenti a fájdalmakat , és az ízületek gyógyulását. A zavaró fájdalmakat egyes területeken azzal csökkenti, hogy stimulálja őket, s így megváltozik, elviselhetőbb lesz a fájdalomérzet.

Az orvosok döntő többsége azonban nem hisz a szalagok hasznosságában, mert azt eddig nem sikerült bizonyítani. Sőt - miközben elismerik, hogy a szalagoknak az izmok működésére van hatásuk - azt egyáltalán nem látják eldöntöttnek, hogy ez hasznos vagy káros.

Az ízületek stabilitásáról, rögzítéséről gondoskodó inak sérülése tipikus sportsérülés. A szakadások lehetnek részlegesek vagy teljesek, a szakadás mértékétől függően. Részletek!

Ugyanakkor a szalagoknak nyilvánvalóan erős a placebohatásuk. Máshol talán nem, de a versenysportban minden olyan elem rendkívül fontos, amely a legcsekélyebb mértékben is képes javítani a teljesítményen. A sportolóknál pedig az önbizalom, a félelemnélküliség (amelyhez a szalagok viselése hozzájárul) kimutatható teljesítménynövekedést eredményez. A placebohatás egyébként is elég rejtélyes jelenség, amelynek minden folyamatát ma sem ismeri pontosan az orvostudomány, így a szalagoknak egyéb pozitív befolyása is lehet a sportolók szervezetére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: +1 °C

A rétegfelhőzet szakadozik, csökken, de főként az ország északnyugati, északi harmadán megmaradhat, máshol lesznek kevésbé felhős, napos tájak, illetve időszakok. Késő délután délnyugat felől vastag, zárt felhőzet érkezik. Legfeljebb néhol lehet szitálás, esetleg gyenge eső. A keletiről északkeletire forduló szelet nagyobb területen kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 8 fok között alakul. Késő estére -2 és +4 fok közé hűl le a levegő. A fronthatás tehát állandósult a hétvégére, így a fejfájásra hajlamosak még nem lélegezhetnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra