Idegbecsípődés: mi segíthet?

Egy váratlan mozdulat és a becsípődött ideg miatt szúró, égő fájdalom jelentkezik a nyakban, a vállban vagy a karban – érezték már ilyet? Akkor érdemes tovább olvasnod!

Az idegbecsípődés gyakori és kellemetlen dolog, és bárkivel megeshet. Mivel attól függően, milyen testrészt érint, gyakran korlátozza a mozgásunkat, így akár hosszabb ideig is hatással lehet a mindennapjainkra.

Az izmokból sok száz van, és szinte bármelyik tud fájni. Mozgás után vagy a rossz testtartástól, esetleg az influenza tüneteként. Lássuk, mit kell tudni az izomfájdalmakról! A legtöbb esetben egy napokig tartó szúró, vagy égő fájdalom a fő tünet, de érzékszervi zavarok is felléphetnek. A legrosszabb pedig az, hogy a fájdalom sokszor kisugárzik, így egyáltalán nem csak az testrész érintett, ahol maga az idegbecsípődés történt. Például ha a hátunkban történik, akkor a legtöbbször a csípőnk is fáj, és a lábainkban is érezzük.

Az idegbecsípődés gyakori és kellemetlen dolog, és bárkivel megeshet, kiropraktika idegbecsípődés izomhúzódás vállfájdalom fájdalom hátfájás sportsérülés
Az idegbecsípődés gyakori és kellemetlen dolog, és bárkivel megeshet

Az idegbecsípődésnél a kiváltó okok többfélék lehetnek

Vagy ha a nyakunk esett áldozatul, akkor a vállunkban sem ússzuk meg a kellemetlen érzést. Mivel az ideg irritációjáról, vagy gyulladásáról van szó, a kiváltó okok többfélék lehetnek. Általában a környező izmok feszültsége áll a háttérben, például az izommerevség vagy a beálló görcs, és ez a keményedés nyomást gyakorol a környező idegpályákra is. Ezt például kiválthatja egy rossz mozdulat sportolás közben, túlterhelés, vagy nem megfelelő edzésprogram, de a rossz testtartás és a test egyoldalú terhelése is ugyanekkora szerepet játszik. Ezek nemcsak a gerincoszlopra vannak kedvezőtlen hatással, hanem azon keresztül az izmokra is, melyekben feszültség keletkezik.

Azonban nem mindig áll izomhúzódás, vagy -merevség a háttérben, idegbecsípődést olyan komoly sérülések is okozhatnak, mint például egy csonttörés, egy komolyabb nyaki sérülés, csigolyagyulladás, vagy porckorongsérv. Ez utóbbi esetben zsibbadást érzünk a karban vagy a lábban, mivel az elcsúszott porckorong nyomja az ideget, ez pedig végigszalad az egész gerincen.

De vigyázzunk, nem feltétlenül van szó sérvről, mert ez akár daganatot is jelezhet a porckorong mellett, ami lehet jó- vagy rosszindulatú, az idegeket viszont mindkettő nyomja. Ezért ha a tünetek hosszabb ideig sem akarnak elmúlni, forduljunk orvoshoz, mert sebészeti beavatkozásra lesz szükség.

Különösen a torok, a nyak, a váll és a hát van kitéve az idegbecsípődés veszélyének, és a kiváltott fájdalom szinte sosem lokális. A nyaknál gyakori a hát- vagy fejfájás, egy vállficam után pedig a sajgó érzés szinte mindig a kisugárzik a karokba.

Mit tehetünk idegbecsípődésnél?

A kezelés természetesen mindig attól függ, mi volt a kiváltó ok. Izomfeszültségből fakadó panaszok esetén többnyire fájdalomcsillapítóval és izomlazítóval lehet orvosolni a problémát. Az eset súlyosságától függően ezek lehetnek tabletták, vagy injekciók is, amit a becsípődött ideg közelében fecskendeznek be.

Bármit is teszünk, fontos, hogy ne kapkodjunk!

Nagyon hatásos még a meleggel való érintkezés, aminek következtében az izmok vérellátása javul, és a feszültség lassan feloldódik. Ezt otthon csinálhatjuk meleg vizes palack vagy melegítőpárnák segítségével, amelyeket napközben is lehet hordani anélkül, hogy zavarna. A masszírozás ugyancsak jót tesz, mert ez is segíti ellazítani az izmokat, az izommerevség elkerülése miatt pedig gyakran csináljunk erősítő- és nyújtó gyakorlatokat. Egy ilyen edzésterv összeállítását nyugodtan bízhatjuk gyógytornászra. A legtöbb, amit még egészségesen megtehetünk, hogy figyelünk a mozgásunkra és a testtartásunkra.

Alternatív módszerek, ha a klasszikus nem válik be

Kipróbálhatjuk az akupunktúrát, mehetünk csontkovácshoz, használhat a gerincoszlopot gyógyító kiropraktika is, illetve az izmok ellazítására sok esetben a homeopátiás szerek is jók.

De bármit is választunk majd, fontos, hogy ne kapkodjunk, ha már megvan a baj. Pár percig maradjunk abban a helyzetben, ahogy az ideg becsípődött, már ez is csökkenti a tüneteket, lélegezzünk lassan és mélyen, és figyeljünk arra, hogy a sérült testrészt csak óvatosan mozgassuk, és ne erőszakkal rángassuk dühünkben.

A láb fájdalmait, a kellemetlen zsibbadást, égő érzést sokféle betegség okozhatja, de az is előfordulhat, hogy a háttérben a gerinc kóros elváltozása áll. Ilyen esetben a pihentetés, a fájdalomcsillapítók szedése, a krémekkel való kenegetés semmit sem ér, hiszen a panaszok előbb-utóbb visszatérnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra