Paracetamol: gyógyszer vagy méreg?

Ki ne kezdett volna már öngyógyszerezésbe, amikor otthon feküdt lázasan? A legtöbb ember ilyenkor a házi patikában található lázcsillapítókhoz nyúl, melyek közül sok paracetamolt tartalmaz. De mi is valójában ez a hatóanyag és mit fontos tudni róla?

Mit tud a paracetamol?

A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyosfájdalom(fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom ill. -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom) csillapítására alkalmasak. Gyulladáscsökkentő hatása nincs. A kizárólag paracetamol hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek vény nélkül, sőt már gyógyszertáron kívül is kaphatók, azonban egyes medicinák, melyekben a paracetamol mellett más hatóanyag is van a kombinált hatás elérése miatt, csak receptre kaphatók.
Paracetamol akkor most gyógyszer vagy méreg?
Paracetamol akkor most gyógyszer vagy méreg?
Nagyon sok gyógyszerformában van forgalomban ez a hatóanyag, megtalálható a patikákban tabletta, filmtabletta, végbélkúp, szirup, szuszpenzió és forró ital készítéséhez való por formában. A végbélkúp leginkább a gyermekek lázcsillapítására alkalmas, mivel sokszor nem tudják lenyelni a tablettákat, ha pedig összetörjük nekik, akkor a gyógyszer keserű íze miatt panaszkodnak, jogosan.
A kúpok másik előnye, hogy így alkalmazva némileg erősebben hat a készítmény, mivel így elkerüli a máj elsődleges lebontását. A szirupok és szuszpenziók piacra dobásánál is inkább a csöppségekre gondoltak a gyártók, mivel így megfelelően lehet az életkor függvényében adagolni a hatóanyagot, és az íze is finom, így szívesen beveszik. A forróital-porok pedig leginkább megfázáskor alkalmasak a tünetek enyhítésére.

Lázcsillapításról általában

A különböző megbetegítő tényezők hatására a szervezet saját maga védelmében olyan anyagokat termel, melyek lázat indukálnak, hiszen a magasabb hőmérséklet elősegíti a fertőző baktériumok elpusztítását. Pontosan emiatt 38 fok alatt nem is érdemes azt csillapítani, hiszen a testünk talán le tudja küzdeni a betegséget. Ha 38 fok fölé emelkedne lázunk, akkor valamit tenni kell ellene, mert ekkor már a szervezetet is károsítja a magas hőmérséklet. Először hűtőfürdővel (37 fokos), vagy prizniceléssel (mikor a lázas testét langyos vizes lepedővel tekerjük körbe) próbálkozzunk. A homlokra vagy a csuklóra helyezett vizes borogatás nem elegendő ilyenkor! Ha így sem tudjuk csökkenteni a lázat, akkor szükséges a lázcsillapító hatású gyógyszer alkalmazása.

Lázcsillapítás: hűtőfürdő és priznic?

Számos tévhit kering a témával kapcsolatban, így sokan nem tudják, pontosan mit is kell kezdeni a lázzal. Azonnal el kell kezdeni csillapítani? Vagy érdemes egy ideig kicsit inkább lázasnak maradni? Vannak, akik gyógyszerek helyett a természetes kezelési módokra esküsznek, míg mások szerint a hűtőfürdő és priznic többnyire csak kínzás a testnek, és állítják, a világ fejlett országaiban ezen technika már sehol sem javasolt. Hogy mi az igazság, és mi most a legfrissebb álláspont a lázról, korábbi cikkünkből kiderül.

Kinek mennyi paracetamol ajánlott?

Paracetamolból felnőtteknek szigorúan 4 óránként csak egy 500 mg-os tablettát szabad alkalmazni. Naponta (24 óra alatt) maximum 4 grammot, azaz 8 darab 500 mg-os tablettát lehet bevenni. Gyermekek esetén az adag csökkentendő, 10-15 mg-nak megfelelő adagot kell adni minden testtömeg kilogrammra számolva. Azaz ha a gyermekünk 10 kg, akkor 10x10 azaz 100 mg-nyi gyógyszert adjunk neki. Ha ez nem elég, akkor 10x15, azaz 150 mg-nyit is adhatunk. 2 hónapos kor alatt azonban szigorúan tilos paracetamolt adni a lázas csecsemőnek!

Vesekárosodott betegeknél nem szükséges az adag csökkentése, csak a két gyógyszerbevétel közötti időt kell megnövelni közepes mértékű vesekárosodás esetén 6 órára, súlyos vesekárosodás esetén 8 órára. Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt, mivel önmagában is májkárosító hatással rendelkezik ez a vegyület. Enyhébb károsodás esetén csökkenteni kell a dózist és/vagy növelni az adagok bevétele közötti időt. Ebben az esetben legjobb lenne szakorvos véleményét kikérni a paracetamol terápiával kapcsolatban, vagy pedig egyszerűen más hatóanyag tartalmú lázcsillapítót bevenni. Közepes vagy súlyos májelégtelenség esetén ellenjavallott a paracetamol alkalmazása!

Paracetamol-figyelmeztetések

Tilos paracetamol tartalmú lázcsillapítót szedni azon betegeknek, akik túlérzékenyek a hatóanyaggal szemben, vagy veleszületett glukóz-6-foszfát dehidrogenáz enzim hiányban szenvednek.
Nem mindenkinek szabad paracetamol tartalmú lázcsillapítót szedni
Nem mindenkinek szabad paracetamol tartalmú lázcsillapítót szedni

A paracetamol nagy adagban májkárosító

Továbbá a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja. Normál esetben a paracetamol, zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer reaktív (mérgező) vegyületté alakul. Ezt a vegyületet egy másikkal lehet inaktiválni, de a nagy dózisú paracetamol kiüríti a máj inaktiváló vegyület raktárait és a reaktív vegyület kötődik a sejt proteinjeihez és megöli a sejtet.
Az acetil-cisztein (vénába, vagy szájon át) és a metionin (szájon át) potenciális életmentő méregtelenítő szerek paracetamol mérgezés esetén, mivel fokozzák a máj inaktiváló vegyületének szintézisét. Paracetamol mérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre és hányásra panaszkodnak, de 48-72 órával később viszonylag kis mennyiség (több mint 10 g, 20-30 tabletta) fatális májszövet-elhalást okozhat. Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni.
Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem alánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint a gyógyszer alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani.

Mely tulajdonságai jobbak a többi lázcsillapítónál?

Gyomor-bélrendszeri hatások: Több láz- és fájdalomcsillapító károsítja a gyomor nyálkahártyát, így hosszú ideig nagy dózisban alkalmazva akár gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést okozhatnak. Ilyen hatóanyag az acetilszalicilsav, egyéb szalicilsav-származékok, a diklofenak és az ibuprofen, hogy csak a leggyakoribbakat említsük. A paracetamolnak azonban nincs nyálkahártyakárosító hatása, így gyomor- vagy nyombélfekély betegségben szenvedő lázas betegeknek inkább a paracetamol hatóanyagú lázcsillapító javasolt.

Véralvadásgátlót szedők: Az acetilszalicilsav tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóknak jelentős vérálvadásgátló hatása is van, mivel gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így megnövelik a vérzési időt. Ezt a két hatást ugyanazon enzim gátlásával fejtik ki, de amíg a véralvadásgátláshoz 100 mg is elég, a fájdalom valamint alázcsillapításához 500 mg bevételére van szükség. Emiatt azoknak, akik véralvadásgátlót szednek, javasolt a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazása, mivel annak nincs befolyása a véralvadási értékekre.

Állapotosok és szoptató anyák

Körülbelül 1000 nőt vizsgáltak, akik terhességük során paracetamolt szedtek és megállapították, hogy a terápiás dózis rövid idejű használata biztonságos terhes nők esetén. Mindamellett ajánlott megkérdezni a nőgyógyászt, aki pontosan ismert a várandós nő állapotát, és személyre szabott tanácsot tud adni.

Bár a terhesség alatti paracetamol használat úgy tűnik nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis ha lehet csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó. Példáulfejfájásesetén csak akkor vegyünk be bármit, ha már nehezen viseljük a fájdalmat, valamint egyéb módszerek kipróbálása után sem szűnik. Láz esetén azonban mindenképpen kell gyógyszeres kezelést alkalmazni, hiszen az ártalmas a magzatra nézve.
A paracetamol átjut az anyatejbe, így ha huzamosabb ideig szedjük, akkor arra az időre és utána még 1-2 napig mellőzzük a szoptatást, mert az anyatejbe jutott mennyiség káros lehet a csecsemőre nézve. Ha azonban csak egy szemet vettünk be fejfájás miatt, akkor nyugodtan szoptathatunk, mert ez a mennyiség nem elég ahhoz, hogy gyógyszertanilag jelentős dózist juttasson a szoptatott babába.

Nézze meg Ön is: Aranyértippek a szakorvostól

További cikkek
Kapcsoldó és aktuális cikkek
Olvassa el aktuális cikkeinket
Mikor nincs rendben a hüvely?Intim gondok

Mikor nincs rendben a hüvely?A legtöbb nő találkozik élete során valamilyen, a hüvelyt érintő problémával

Betegség, amely minden nőt érinthetInkontinencia

Betegség, amely minden nőt érinthetFőleg szülés után érinti a nőket, de bárkinél felléphet

Végbélvérzés: aranyér vagy daganat?Végbélvérzés

Végbélvérzés: aranyér vagy daganat?Mindenki megrémül, ha a vécépapíron vért vesz észre

"Ha rákja van, nem fog meghalni azonnal"Beteghang

"Ha rákja van, nem fog meghalni azonnal"Brjeska Dóránál 2013 őszén diagnosztizáltak áttétes mellrákot

A nátha gyógynövényes kezeléseNátha

A nátha gyógynövényes kezeléseNagyon sok gyógynövény van, amelyet bevethetünk, hogy felvegyük a harcot

60 felett így kell sportolniSport

60 felett így kell sportolniBár csökken az állóképesség és az izomerő, mégis fontos, hogy továbbra is sportoljunk

Otthoni megoldások orrfolyásraOrrfolyás

Otthoni megoldások orrfolyásraA jelenség oka a hideg, a megfázás, illetve az influenzavírusok

Nagy baj lehet, ha viszket az anyajegyAnyajegy

Nagy baj lehet, ha viszket az anyajegyMiért fontos a rendszeres szűrés?

Szóljon hozzá Ön is és olvassa el mások hozzászólásait

Humánmeteorológia

Humanmeterológia szolgaltatója

Fronthatás:
Hidegfront

Maximum:
-7, -2 °C
Minimum:
-12, -7 °C

Hazánkban vasárnap délelőtt északon, északkeleten alig zavarja felhő a napsütést, délen azonban változóan felhős lesz az ég.

Egészséget befolyásoló hatások:
gyenge

Részletes adatok és előrejelzés

Tekintse meg az időjárási frontokat!Térképezze fel a pollen adatokat!

Kövesse a Házipatikát:

GyógyszerekGyógyszerkereső
GyógyszerHatóanyag