Az ibuprofen hatásmechanizmusa
Az ibuprofen a nem-szteroid gyulladáscsökkentők csoportjába tartozó hatóanyag, kiválóan alkalmas különböző, főleg gyulladásos eredetű fájdalmak csökkentésére és lázcsillapításra. Hatását úgy fejti ki, hogy csökkenti azon anyagok képződését a szervezetben, amelyek a gyulladás, a fájdalomérzés és alázkialakulásáért felelősek.
Az ibuprofen alkalmazása
Figyelmeztetések az ibuprofen kapcsán
Az ibuprofennek, ahogy az összes többi nem-szteroid típusú gyulladásgátlónak a legsúlyosabb mellékhatása a gyomor- és bélnyálkahártya-károsító hatása. Ha valaki hónapokon vagy éveken keresztül viszonylag nagy mennyiségben szed ibuprofent (vagy más nem-szteroid gyulladáscsökkentőt), annál fekélyek alakulhatnak ki, sőt akár a gyomor vagy a bélfal átfúródása is bekövetkezhet. Ezek a károsodások hamarabb is előjöhetnek, ha valaki hajlamos a fekélyre, vagy egyéb olyan tényező is fennáll nála, ami a fekélyképződést elősegíti. Ilyen például a rendszertelen étkezés, a stresszes életmód, a dohányzás, rendszeres kávéfogyasztás, és többek között a gyomorban a Helicobacter Pylori nevű baktérium elszaporodása.
Érdekességek az ibuprofenről
Más országokban az ibuprofent egyéb betegségek kezelésére is használják, de Magyarországon ezek az alkalmazási módok nem engedélyezettek. Japánban például néha pattanások eltüntetésére ibuprofen tartalmú kenőcsöket használnak gyulladáscsökkentő hatása miatt.
A nem-szteroid gyulladásgátlók mellékhatásként kórosan befolyásolják a vese kiválasztó funkcióját, és veseproblémákkal küzdőknél akár veseelégtelenséget is okozhatnak. Viszont alacsony vérnyomású páciensek esetén ez a káros hatás jól jöhet, hiszen némiképp emeli a vérnyomást, és kivédi a hirtelen felegyenesedéskor fellépő szédülést, esetleg ájulást, melyek a túlalacsony vérnyomásmiatt alakulnak ki.
Egyes klinikai vizsgálatok szerint alacsony dózisú ibuprofen hosszú távú szedése megelőzi az Alzheimer-kór, valamint a Parkinson-kór kialakulását, és ez a hatás független a gyulladásgátló hatástól, más módon alakul ki. Ezen eredmények bizonyítása azonban még várat magára, és valószínűleg nem fogják az ibuprofent megelőző terápiaként alkalmazni a mellékhatásai miatt. Viszont ezek a felfedezések talán elvezetnek egy olyan szer kifejlesztéséhez, ami tényleg hatékony az Alzheimer- és a Parkinson-kór megelőzésében, és nem hat a gyulladásra, így nem okoz a nem-szteroidokra jellemző mellékhatásokat.
Az ibuprofen előnyei más hatóanyagokkal szemben
Kutatások alapján a fent említettek ellenére az összes nem-szteroid gyulladáscsökkentő közül az ibuprofennél fordul elő legritkábban gyomor-bélrendszeri mellékhatás, bár ez csak kis adagoknál igaz. Éppen ezért a szakemberek vény nélküli használat esetére 1800 mg-ban határozták meg a napi maximálisan bevehető mennyiséget, hogy az öngyógyszerezés minél kisebb számban okozzon további egészségkárosodást. Ráadásul a hatóanyagcsoport többi tagjával szemben sokkal kevésbé okoz fényérzékenységet. Továbbá az aszpirinhez hasonlóan rendelkezik enyhe véralvadásgátló hatással, bár ez olyan kismértékű, hogy terápiásan nem használják ki, de akik rendszeresen szedik ízületi problémáik miatt, azok valószínűleg profitálnak ebből a pozitív mellékhatásból is.
Az ibuprofennek nincs jelentős mértékű májkárosító hatása. Így például a paracetamol ellenjavallata esetén ibuprofen nyugodtan szedhető, vagy akár a két hatóanyagot felváltva szedve csökkenthetjük a mellékhatások kialakulását.