Milyen típusai lehetnek a fájdalomnak?

A fájdalomnak három nagy típusát különböztetjük meg: a nociceptív, a pszichogén és a neuropátiás fájdalmat.

A megkülönböztetés alapja, hogy a fájdalmat szöveti sérülés, idegi eredetű károsodás vagy lelki rosszullét okozza.

A fájdalomról általában

A fájdalom olyan kellemetlen érzés, amelyet valamilyen inger (sérülés, betegség) vált ki, és a receptorok érzékelik. A fájdalom jelzésében többféle receptor is részt vállal, a fájdalomérzékelésben részt vevő receptorokat összefoglaló néven nociceptornak nevezzük. A belső szervek fájdalmát általában tompábban érezzük, mint a felszíni sérülésekét.

fájdalom
A fájdalomnak három nagy típusát különböztetjük meg. Fotó: Getty Images

Nociceptív fájdalom

Ha a fájdalmat szövetsérülés okozza, nociceptív (vagy más szóval közönséges) fájdalomról beszélünk. Általában jellegzetes éles, sajgó, lüktető érzést váltanak ki, ilyen fájdalmat érzünk, amikor megsérülünk. Tehát a nociceptív fájdalmat kiválthat égési sérülés , valamilyen mechanikus seb vagy csonttörés, esetleg zúzódás vagy ficam. Ez a típusú fájdalom lehet gyulladásos vagy nem gyulladásos jellegű is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Neuropátiás fájdalom

A neuropátiás vagy idegi eredetű fájdalom hátterében az idegek, a gerincvelő és az agy kóros folyamatai állnak, nem szervi megbetegedés okozza, hanem az, hogy az agy tévesen értelmezi a bejövő jeleket. A fájdalom általában égető, bizsergető, időnként áramütésszerű érzés, időnként érintéssel és hideggel szembeni érzékenység is jellemzi. Egyik legismertebb típusa a fantomfájdalom .

Pszichogén fájdalom

Pánikroham vezetés közben Mit tegyen az, akit az autóban ülve sem kímélnek a pánikrohamok? Megkérdeztük a pszichológust! A pszichogén, tehát lelki eredetű fájdalom a legrejtélyesebb és legnehezebben kezelhető fájdalomtípus. Előfordul, hogy egyáltalán nem áll a hátterében szervi megbetegedés, de lehetséges az is, hogy a rossz lelki állapot felerősíti a már meglévő fizikai fájdalmat. Tipikus pszichogén fájdalom például a pánikroham által kiváltott mellkasi fájdalom, amely gyors szívritmussal és légszomjjal is jár. A pszichogén fájdalmak enyhítéséhez általában pszichoterapeuta segítsége szükséges.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl északnyugati és nyugati felében sok napsütésre számíthatunk, máshol azonban csak rövidebb időre süthet ki a nap, határozottabban majd naplementét követően csökkenhet a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, de helyenként szitálás, gyenge eső előfordulhat, a magasabban fekvő helyeken havas eső, hószállingózás sem zárható ki. A nyugati megyékben lengedezhet az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 2 és 7 fok között valószínű. Késő estére -3 és +3 fok közé hűl le a levegő, a derült tájakon lesz a hidegebb. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, ennek tudható be a viszonylagos eseménytelensége. Mindazonáltal az arra érzékenyek körében már ma is hidegfronti jellegű hatások érvényesülhetnek, ami fejfájást, migrént eredményezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra