Lábunk egészsége: a bőrkeményedés
A szandálszezon megkeserítőjeA lábunk egészségével foglalkozó sorozatunkban ez alkalommal egy gyógypedikűröst kérdeztünk meg, mi mindenre kell figyelnünk, hogy elkerülhessük a nem megfelelő lábbeli használatából adódó kellemetlenségeket, bőrkeményedéseket.
Szervezetünk védekező válasza
A bőrkeményedés, vagyis a bőr szarurétegének megvastagodása leggyakrabban tenyéren, talpon alakul ki, ahol folyamatosan vagy visszatérően nyomás, dörzsölés, inger éri. Előfordulhat másutt is - például a hegedűsök álla alatt az odaszorított hangszertől, de a leginkább a lábfejen, talpon, a legnagyobb terhelésnek, ingernek kitett bőrfelületen jelenik meg.A bőrkeményedés tehát egy bizonyos bőrfelületre irányuló ismételt nyomás hatására alakul ki, melynek következtében a bőrsejtek termelődése felgyorsul, és ezáltal egy elhalt hámsejtekből álló, kemény bőrréteg jön létre. A szervezet így épít magának védőgátat a külső agresszív hatások ellen. Patológiai szempontból a bőrkeményedés és a múlt heti összeállításunkban bemutatott tyúkszem ugyanaz a jelenség, azaz a bőr nyomás hatására történő megkeményedése. A bőrkeményedés azonban egy nagyobb felületet érintő bőrvastagodás, az egyetlen pontra sűrűsödő tyúkszemmel szemben. Habár a bőrkeményedés általában ártalmatlan jelenség, néha más problémákhoz, például fertőzéshez is vezethet. A lábhoz rosszul illeszkedő cipő is gyakran okoz bőrkeményedést.
A gyógypedikűrös szemével
Aranyos István gyógypedikűröshöz a legtöbb páciense bőrkeményedés, berepedezett sarok, tyúkszem, vírusosszemölcsilletve benőtt lábköröm okozta gondjával fordul. Az állandó jelentős túlsúly hozzájárul ezeknek a lábproblémáknak a kialakulásához, de, mint mondja, a hajlam is belejátszik, hiszen volt már nem egy, kifejezetten vékony, akár 45 kg-os páciense. Nőknél a terhesség, vagy egyéb ok miatti hirtelen súlygyarapodás idézi elő leggyakrabban ezeket a kellemetlenségeket. Ilyenkor ugyanis megváltozik a lábfejre nehezedő súly eloszlása, nagyobb súly helyeződik a lábközépcsontokra. Szétterül a láb, a harántszalagok ellazulnak, lesüllyed a láb középső része (harántsüllyedés).Nem szégyen, de nagyon kellemetlen: a berepedt sarok
A bőrkeményedésnél felszaporodik a szaruréteg, vagyis az inger hatására gyorsabban termelődő, majd elhalt bőrsejtek rétegződnek egymásra. Ha annyira megvastagszik ez az élettelen bőr, hogy merev lesz, könnyen bereped. Ez magában is fájdalmas lehet, ha eléri az élő idegek is tartalmazó réteget, de akkor a legveszélyesebb, ha baktériumok kerülnek bele vagy egyéb kórokozó (például az orbánc baktériuma) fertőzi meg. Ilyenkor fájdalmas gyulladás alakul ki. Ebben az esetben már nem tanácsos az otthoni kezeléssel kísérletezni, mielőbb szakemberhez - gyógypedikűröshöz - kell fordulni vele. Legjobb persze rendszeres, gondos lábápolással, odafigyeléssel megelőzni ennek a kellemetlenségnek a kialakulását.
Lábápolás otthon
Két hete egy ortopéd orvost kérdeztünk arról, egy ortopéd orvost kérdeztünk arról, mit tehetünk lábunk egészségéért a legmegfelelőbb, egészséges cipő kiválasztásával. A bőrkeményedések megelőzésben is nagyon fontos: a lábbeli legyen a lábunk formájához illő, ne legyen se túl szűk, sem túl bő, segítse a testsúly egyenletes eloszlását. Új cipő esetében különösen vigyázni kell arra, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a lábunkat, míg a cipő nem idomul hozzá, ezért először inkább csak otthon kezdjük el viselni. A rendszeres irritáció (dörzsölés, nyomás) ugyanis nemcsak vízhólyagot, sebet okozhat, hanem bőrkeményedést, tyúkszemet is. Ahol nyomást érzünk, kívülről nedvesítsük be a cipőt, így megpuhul, könnyebben alkalmazkodik a viselője lábához - tanácsolta a pedikűrös. Érdemes egy kis tapasszal védeni az ingerlésnek kitett bőrfelületet, megelőzendő a sérülést, amíg nem válik kényelmessé a lábbeli.