Ha nem meri levenni a cipőjét
Lábszagűző praktikákTélen vastag ruhát öltünk magunkra, a lábunkra is vastagabb zokni és cipő kerül. Vannak azonban, akik a szandálokkal együtt a fesztelenségnek is búcsút mondanak. Kinél és miért alakulhat ki a kellemetlen lábszag, és mit tehetünk a kínos pillanatok, pontosabban illatok ellen?
Tudta?
A csípős ételek és a hagymafélék fokozhatják az izzadást, és azoknál is könnyen lábszaghoz vezethetnek, akik erre kevésbé hajlamosak!
A lábszag gyakran független attól, hogy mennyire izzadós valaki: az elhalt hámsejtek, bőrkeményedések (melyeken megtelepedhetnek a baktériumok), a rosszul szellőző cipő, a műszálas zokni vagy harisnya mellett hormonális okok is közrejátszhatnak a kellemetlen illatok kialakulásában. Természetesen azok, akik fokozottabban izzadnak, nagyobb veszélyben vannak!
Megelőzhető a lábszag?
A válasz szerencsére igen! Minél inkább sikerül csökkentenünk a láb izzadását, illetve minél kevesebb baktériumot hagyunk elszaporodni a bőrön, annál kisebb az esélye annak, hogy kellemetlen szagokkal kell szembesülnünk, amikor levesszük a cipőnket.
A lábszag leküzdhető!
1. Mossunk gyakran lábat - naponta akár többször is, lehetőleg antibakteriális szappannal -, és ne hagyjuk, hogy bőrkeményedések alakuljanak ki rajta: az egyszerű habkő vagy a speciális lábradír nagy segítségünkre lehet. A tiszta lábat mindig nagyon alaposan töröljük meg!
2. Évente két-három alkalommal még annak is érdemes ellátogatnia egy pedikűröshöz, aki egyébként nem kedveli az ilyen szépészeti szolgáltatásokat. Egy szakember segíthet megelőzni, illetve kezelni a bakteriális és gombás fertőzéseket.
3. Az izzadásgátló dezodorok és a hintőpor segíthet csökkenteni az izzadás mértékét, illetve felszívhatja a felesleges nedvességet, így szárazabban tartja a lábat. Hintőport ne csak a lábunkra szórjunk, hanem a cipőnkbe is!
Figyelem!
A hormonális állapot, bizonyos betegségek és néhány gyógyszer is fokozott izzadáshoz, illetve lábszaghoz vezethetnek! Ha hosszú ideje tapasztalunk szokatlan izzadást vagy a lábunk büdösebb az szokásosnál, mindenképpen beszéljünk erről az orvosunkkal!
A leggyakrabban alkalmazott, egyben leghatékonyabb természetes lábszagűzők közé tartozik a szódabikarbóna (dörzsöljük a lábba és szórjuk a cipőbe), az ecet és a teafaolaj; ezeknek erős antibakteriális hatásuk van és enyhén ki is szárítják a láb bőrét. Az erős fekete teában, illetve a zsályafőzetben (ezekben érdemes hetente többször, negyed órára áztatni a lábat) olyan anyagok vannak, melyek összehúzzák a bőr pórusait és csökkentik az izzadságmirigyek működését; ezen felül antibakteriális hatásúak.
Értékelje a cikket!