A házasság előnye: védettebbek a férjek a csontritkulással szemben
A csontsűrűségük legalábbis nagyobbA törvényesített vagy hosszú távú párkapcsolatban élő férfiak csontjai erősebbek, mint azoké, akik sosem kötöttek házasságot, de csak akkor, ha 25 éves koruk után álltak oltár elé - derül ki egy kutatásból.
h i r d e t é s
A házasságot eddig összefüggésbe hozták olyan egészségügyi előnyökkel, mint a szívbetegségek kockázatának csökkenése, illetve a kedvezőbb ráktúlélési ráta, most azonban világossá vált, hogy a csontoknak is jót tesz.

Csontritkulásrizikó
Önt mennyire fenyegeti az erőteljesebb csontvesztés, a csontritkulás? Töltse ki rizikókalkulátorunkat a válaszért!A kor azonban fontos tényezőnek számít az összefüggésben, mivel akik 25 éves koruk előtt "keltek el", azoknál gyengébb csontozatot lehetett mérni.

A csontsűrűség is ezen múlik? (Fotó: Europress)
A 25 éves koruk előtt nősülő férfiaknál e küszöb előtti minden egyes esztendő lényegesen csökkentette a gerincben mért csontsűrűséget.
"A nagyon korai házasság meghatározó jelentőségű a férfiaknál, feltehetően azért, mert a családfenntartás stresszel jár" - magyarázta a társszerzőként közreműködő Dr. Arun Karlamangla professzor. A hamar házasodók között több a kevésbé iskolázott és alacsony keresetű egyén, akinél nagyobb az anyagi nehézségek kockázata.
Ez volt az első olyan kutatás, ami a párkapcsolati státuszt összekapcsolta a csontok egészségével - tette hozzá az ugyancsak szerzőként közreműködő Dr. Carolyn Crandall, a Kolumbia Egyetem munkatársa.
Az állandóan megújuló csontszövetre gyermekkorban az építés, 25-45 éves kor között az építés és bontás egyensúlya a jellemző. Ezt követően a csontlebontási folyamat kerül túlsúlyba, és a szervezet jórészt a fiatalkorban kialakított csonttömegből gazdálkodik. A csont ásványianyag-tartalmát a csontsűrűség vizsgálatával, az ún. oszteodenzitometriás (ODM) készülékek segítségével mérik, mely kiemelkedő szerephez jut a csontritkulás diagnosztikájában.
h i r d e t é s