Ne álljon bele a görcs!

Ki ne tapasztalta volna még azt a kellemetlen érzést, amikor váratlanul görcs hasít a lábába, nemcsak séta, hanem akár alvás közben, éjjel is? Mit lehet tenni, hogy elkerüljük ezt a fájdalmas élményt, vagy minél hamarabb megszabaduljunk tőle?

A görcs az izmok hirtelen, fájdalmas összerándulása, főleg a lábszáron és a combon szokott jelentkezni valamilyen erőfeszítés hatására. Túlzott megerőltetés lehet az oka, vagy vízhiányos állapot, illetve bizonyos ásványi anyagok, kálium, kalcium, magnézium hiánya, az izomban felgyűlt méreganyagok, valamilyen keringési probléma. Amikor az izmok összehúzódnak, az intenzív munka intenzív anyagcserével jár, ennek következtében felhalmozódhat a tejsav és több más méreganyag, amitől az izom elmerevedik, beáll a görcs.

Hogy kerüljük el?

Hidegben, például úszáskor, lassul a vérkeringés, az izmok nem kapnak elegendő oxigént, és a termelődő méreganyagoktól sem tudnak elég hatékonyan megszabadulni, így hamarabb elfáradnak. A túlerőltetés normális hőmérsékleten is görcshöz vezethet.

Ha párás melegben sportolunk, vagy fizikai munkát végzünk, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a kellő folyadékpótlásról. Ennek is görcs lehet a vége.

A túlzott tea- és kávéfogyasztás, a dohányzás, az alkohol, az energiaitalok lassítják a méreganyagok kiürülését. Minden koffeintartalmú ital vízhajtó hatású, ami megint csak a folyadékpótlás problémaköréhez vezet vissza minket.

Bizonyos gyógyszerek is hajlamosíthatnak görcsre. Ilyenek például a koleszterincsökkentők, a víz-, illetve a hashajtók, egyes asztma- és rákgyógyszerek.

Láthatjuk, mennyire fontos, hogy kellő mennyiségű folyadékot juttassunk szervezetünkbe. Naponta legalább másfél-két liter vizet kell meginni. Ha nem jutnak elegendő vízhez, az izmok „kiszáradnak”, nem kapnak elég oldott káliumot, kalciumot és magnéziumot, jön a görcs.

Sport és fizikai tevékenység közben a szervezet sok vizet és ásványi anyagot veszít az izzadsággal. Ilyenkor természetesen még több folyadékra van szüksége. Inkább gyakran igyunk kevesebbet, mint nagyritkán, még ha akkor sokat is.

Egyen a görcs ellen

A magnéziumban gazdag ásványvizek természetes módon támogatják az izmok regenerálódását, ellazulását. Ugyancsak sok a magnézium a lencsében és más hüvelyesekben, a teljes kiőrlésű lisztben és az étcsokoládéban. A friss gyümölcslevek igen hatékonyan támogatják a méregtelenítést. Különösen azoknak tanácsolható, hogy ilyet fogyasszanak, akik rendszeresen sportolnak.

A méz páratlanul gazdag ásványi sókban. Három evőkanálnyit kellene elfogyasztani belőle naponta, persze nem feltétlenül natúr formájában, lehet teában, süteményben is.

A tejtermékek, az aszalt gyümölcsök bőséges forrásai a káliumnak és a kalciumnak. Naponta egy banánt is meg kellene enni, abban is sok a kálium.

Jó lenne tartózkodni viszont a vörös húsoktól, a belsőségektől és minden, nitrogént és más, nehezen semlegesíthető méreganyagokat bőséggel tartalmazó hentesárutól.

Teendők görcs esetén

Mindenekelőtt üljön vagy feküdjön le. Az összerándult izmot minél jobban ki kell nyújtani. Nyújtóztassa a görcsölő lábat, és a lábfejet a lábujjaknál megfogva feszítse vissza. Ez könnyebben megy, ha például egy törölközőt vet át a lábfejen, és annak a két végét húzza.

Végezze ezt a nyújtást lassan és egyre határozottabban akár néhány percen át, ha lehet, egészen addig, amíg a görcs el nem múlik. Utána finoman masszírozza az izmot, ehhez nagyon jó árnikaolajat vagy -krémet használni.

Igyon magnéziumban gazdag ásványvizet. Egyen valami édességet. A meleg borogatás is jót tesz az izomnak görcs után.

Az éjszakai lábgörcsöt az okozza, hogy fekvő helyzetben a vérben felhalmozódott káros anyagok megrekedhetnek a láb izmaiban. Állhat a háttérben keringési elégtelenség, magnézium-, kálium- vagy kalciumhiány, diabétesz is.

Egyszerű védekezésként párnával megemelhetjük a lábunkat. Arra is jó odafigyelni, hogy lefekvés előtt igyunk eleget.

Időskorban bizony gyakrabban jelentkezhet az ilyen izomgörcs, akár nappal, akár éjszaka. Jobban oda kell figyelni tehát a tevékenységre és a táplálkozásra is. Ha minden óvintézkedés ellenére sűrűn ismétlődnek az izomgörcsök, érdemes idejekorán orvoshoz fordulni és megbizonyosodni arról, hogy nem keringési, reumatológiai vagy anyagcsere-problémák, cukorbetegség állnak a panaszok hátterében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra