Megtalálták az "óceán Amazonasát"

Az "óceán Amazonasára" bukkant egy nemzetközi kutatócsoport egy Fülöp-szigeteki tengerszorosban: a térségben olyan szuperkorallok nőnek, amelyek jól gyarapodnak a tengervíz magas szén-dioxid-szintje ellenére is.

Ritka óriáskorallra bukkantak Ausztrália partjai mentén található Nagy-korallzátonyon fedezték fel a különleges korallt .

Eljuthatnak-e az ember által kibocsátott káros anyagok a talajvízen keresztül a tengerben elterülő törékeny korallzátonyok térségébe? - ezt kutatta Bayani Cardenas, a Texasi Egyetem hidrológusa 2019-ben a Luzon és Mindano szigeteket elválasztó Verde Island-szorosban.

Cardenas és nemzetközi kutatócsoportja a tengervízben lévő szén-dioxid és más gázok, valamint tápanyagok forrását a talajvíznek tulajdonította. A kutatók szerint felfedezésük megmutatta, hogy a tengerben élő korallzátonyok sebezhetőek a közösségek kibocsátotta szennyvíz, a mezőgazdaságban használt vegyszerek és más melléktermékek által. "Ki tudtuk mutatni ezen a helyen azt, hogy a talajvíz a törékeny korallzátonyok környezetének részét képezi. Kapcsolat van közöttük, amelyet a tudósok és a világ számos részén még nem ismernek el" - idézte Cardenast a Texasi Egyetem közleménye.

A Fülöp-szigetek: a szigetállamnál lévő egyik tengerszorosban bukkantak rá az óceán Amazonasára.
A Fülöp-szigetek: a szigetállamnál lévő egyik tengerszorosban bukkantak rá az óceán Amazonasára. Fotó: Getty Images

Hiába a szén-dioxid, a korallok jól vannak

A korallzátonyok régóta szenvednek a klímaváltozástól, különösen a 2014 és 2017 közötti időszakban észleltek a korallzátonyok 75 százalékán nagymértékű korallfehéredést, amelyet a tengervíz felmelegedése okoz. Ezzel szemben a korallokkal teli Fülöp-szigeteki tengerszoros térsége olyan sokszínű és élettel teli, hogy Cardenas az "óceán Amazonasaként" beszél róla: a talajvíz által a térségbe juttatott hatalmas mennyiségű szén-dioxid ellenére ugyanis a korallok jól gyarapodnak és virulnak.

Rogger E. Correa, az ausztráliai Southern Cross Egyetem kutatójának becslése szerint a talajvíz évente négyzetméterenként 989 gramm szén-dioxidot juttat az általuk tanulmányozott térségbe, amely vulkánok láncolata mentén terül el. Ez annyi, mintha két gépkocsit parkolnának le a tengerfenéken, amelyek egész évben szén-dioxidot bocsátanának ki a korallzátony minden hektárján.

A szuperkorallok léte új kérdéseket és kutatási javaslatokat vetett fel a szakemberek számára, így például, hogy meg lehet-e őket honosítani más térségekben a következő években, amikor tovább növekszik a globális szén-dioxid-kibocsátás - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +18 °C

A felhős tájakon szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, és általában sok napsütés várható a fátyol- és gomolyfelhők mellett. Kevés helyen északkeleten, illetve kisebb eséllyel a délnyugati, nyugati megyékben fordulhat elő kevés helyen zápor, zivatar. Az ország északkeleti felén nagy területen kísérik élénk, olykor erős lökések az északnyugati, nyugati irányú szelet. Délután 28 és 34 fok között alakul a csúcshőmérséklet, északkeleten lesz kevésbé meleg az idő. Késő estére 20 és 27 fok közé csökken a hőmérséklet. Fokozódik a hőség, tehetsz azonban ellene, hogy letaglózzon.