Az idő és az odafigyelés miatt választunk magánorvost

Az időtényező és az orvos osztatlan figyelme a két legfontosabb szempont, ami miatt magánorvost választ egy mai beteg, derült ki a HáziPatika.com, a legnagyobb hazai egészségügyi portál által készített friss felmérésből. Az Év magánrendelője szavazás idén is kideríti, kik a legjobb magánorvosok Magyarországon. Május 20-ig adhatjuk le voksainkat kedvenc szakorvosaink rendelőire.

A lakosság legnagyobb része úgy gondolja, hogy törődik saját egészségével, viszont csupán 48 százalékuk gondolja egészségesnek magát. Ez lehet az egyik oka annak, hogy évről évre nő azoknak a száma, akik jártak már magánrendelésen.

"Az idei felmérésből kiderült: a magyarok 47 százaléka járt valamilyen magánrendelésen az elmúlt egy évben" - mondta Pilling Róbert, a HáziPatika.com főszerkesztője. Ez azt mutatja, hogy egyre nő azoknak a száma, akik megelégelve az állami rendeléseken jellemző hosszú várakozási időket, hajlandóak áldozni az egészségükre és inkább választják a magánszektort. Legtöbben fogászati és nőgyógyászati rendeléseket látogattak, de népszerű még a bőrgyógyászat is.

Az Év magánrendelője szavazás idén is kideríti, kik a legjobb magánorvosok Magyarországon. Május 20-ig adhatjuk le voksainkat kedvenc szakorvosaink rendelőire a www.evmaganrendeloje.hu oldalon. A kutatási adatok és a FoglaljOrvost.hu tapasztalatai alapján az időtényező és az orvos osztatlan figyelme a két legfontosabb szempont, ami miatt magánorvost választ egy mai beteg.

Érdekes adalék, hogy az orvosok kiválasztásakor elsősorban a rendelők honlapján található fénykép a döntő. "Egyértelműen kimutatható, hogy sokkal szívesebben választanak betegeink olyan orvost, akiről egy mosolygós, kedves arcot látnak, mint egy olyat, aki láthatóan 10 éve készült, homályos képet mutat magáról" - mondta el Straub Fanni, a FoglaljOrvost.hu online magánorvosi időpont előjegyzési oldal vezetője, az Év magánrendelője szavazás társzervezője. A nők számára fontos továbbá az orvos egyénisége (41 százalék), a férfiak viszont tárgyilagosabbnak tűnnek ebben a kérdésben (27 százalék).

Míg egészségügyi információk keresésére elsősorban az internetet használjuk (35 százalék) megelőzve a háziorvost és a szakorvost is (20-20 százalék), addig az orvosválasztásnál még mindig a barátok, ismerősök véleménye a döntő. Ennek az az oka, hogy kevés információ található az interneten a magán-egészségügyi intézményekről.

A magánkezelés megválasztásakor az elsődleges módszer a barátok, ismerősök megkérdezése vagy a bevált orvos felkeresése. Csak ez után következik az internetes kereső vagy a fórumok olvasása. Érdekes, hogy az internet jelentősége a budapestiek körében nagyobb, ami arra utalhat, hogy a fővárosban élők több információhoz juthatnak hozzá - feltehetően az orvosok, kezelések választéka is nagyobb - ily módon.

"A kutatás is alátámasztja, hogy ismerősünket kérdezünk meg először, hogy ajánljon megfelelő orvost, ám felzárkózott az internetes keresés, mely intim témákban (például a nőgyógyászati vagy urológiai vizsgálat) teljesen kiváltja az ismerősök kérdezgetését" - tette hozzá Straub Fanni.

Magasabbnak ítélik a magánrendelők színvonalát

Az emberek tehát bíznak a magánrendelőkben, még azok is jóval magasabbnak ítélik a magánrendelők színvonalát, akik az elmúlt egy évben nem jártak magánellátáson - derült ki a felmérésből.

A magánrendelők színvonalát mindenki jobbnak ítéli, függetlenül attól, hogy az elmúlt évben jártak-e ilyen ellátáson. A kutatásban nem volt olyan összehasonlítási szempont, amiben nem a magánrendelők kerültek ki győztesként. A magyarok 79 százaléka szerint egyértelműen gyorsabb az ellátás a magánszektorban, 73 százalékuk szerint minőségibb ellátást kapnak ezekben a rendelőkben, mindezt jóval higiénikusabb, sokkal hatékonyabb, elérhetőbb és segítőkészebb környezetben.

Kiket tartunk a legjobbaknak?

A HáziPatika.com által idén második alkalommal szervezett Év magánrendelője szavazás segít eligazodni a magánegészségi intézmények között, releváns információt nyújtva a választáshoz. Egyrészt szakmai szempontok alapján dönt a zsűri, másrészt megmutatja azt is, hogy a nagyközönség kiket tekint a legjobbnak, kikben bízik leginkább, hol a legelégedettebbek a szolgáltatásokkal.

A közönségszavazás április 20-án indult, a páciensek május 20-ig voksolhatnak kedvenc magánorvosaikra. Magánrendelők még április 30-ig jelentkezhetnek.

A praxisok három kategóriában versenyeznek (egyéni, csoportos praxis, valamint egynapos és fekvőbeteg-ellátást végző intézmények). Kategóriánkét két díjat osztanak: szakmai és közönségdíjat, illetve az abszolút győztesnek az Év magánrendelője fődíjat. Az elismeréseket az 5 tagból álló szakmai zsűri ítéli oda: Prof. Kaló Zoltán, az ELTE Egészség-gazdaságtani Kutatóközpont vezetője,Dr. Papp Zoltán, szülész-nőgyógyász szakorvos, klinikai genetikus, egészségügyi menedzser,Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és PR-igazgatója,Zöldi Péter, közgazdász, egészségügyi menedzser, a weborvos.hu ügyvezető igazgatója, az Orvosok Lapja lapmenedzsere ésPilling Róbert, a HáziPatika.com és a Nők Lapja Egészség főszerkesztője, a Central Digitális Média Kft. munkatársa. További részletekért, a szavazásért kattintson!

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

A-vitamin
A-vitamin-hiány a háttérben: a szemünk, a bőrünk és az immunrendszerünk is jelez
házimunka
Még ma végezd el ezeket a házimunkákat, a babona szerint ugyanis karácsonykor tilos
labor
Alacsony eGFR: mikor kell komolyan venni a laboreredményt?
A töltött káposzta a hasnyálmirigy ellensége - gasztroenterológusok az ünnepi menüről
nem alkoholos zsírmáj
Nem alkoholos, mégis durván pusztítja a májat – Sokan napi szinten isznak belőle
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -4 °C

A szakadozott frontális felhőzet dél felé levonul, mögötte csak kevés felhő zavarhatja időszakosan a napsütést. Hózápor helyenként előfordulhat. Az északnyugati szelet több helyen kísérik élénk, olykor erős lökések, de a magasabban fekvő helyeken, illetve hózáporok környezetében viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +5 fok között alakul. Fronthatással ma nem kell számolni.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

teszt
A narancsban vagy a gránátalmában van több C-vitamin?

Szerinted melyikben van több C-vitamin: a céklában vagy a kelkáposztában? A narancsban vagy a gránátalmában? A mandarinban vagy a citromban? Teszteld tudásodat!

kvíz
Mennyi kalóriát tartalmaz egy szelet bejgli vagy egy adag töltött káposzta?

A december nem csupán az advent időszaka, hanem a forralt boré, a bejglié, a mézeskalácsé és a töltött káposztáé is. Azt mindenki tudja, hogy ezek isteni finomságok – de vajon a kalóriatartalmuk is ismert? Teszteld tudásodat!