Rókagomba: érdemes vadászni rá

Bükkösök, tölgyesek szélein, vízmosásos árkok partján találhatunk rá, egy-egy biztos lelőhelyét értékes titokként őrzik a helybéliek. Nem csoda: egyike a legértékesebb, legfinomabb hazai gombáknak.

Ismerjük meg!

A sárga rókagomba (cantharellus cibarius) szabálytalan tölcsér alakú, a kalapszerűen kiszélesedő felső része, 3-10 cm széles, fodros szélű. Közepes termetű, a színe a tojássárgájára emlékeztet vagy világosabb, főleg a bükkösben termett példányok sárgásfehérek. Nem különül el élesen a kalap és a szár, alsó részén nem lemezes, hanem ráncos, eres, a spórapora fehér. Tönkje rövid, zömök, lefelé vékonyodó, 3-8 cm hosszú, 0,5-1,5 cm vastag, a kalapnál kissé világosabb sárga. Húsa merev, tömör, fehér, csak a bőr alatt sárgás. Jó, de kissé borsra emlékeztető, nyersen fűszeresen csípős íze van, de ez a csípős íz az elkészítés után eltűnik. Kellemes és jellemző szaga van, amely kajszibarackra, paprikára is emlékeztet. Nyári és kora őszi gomba, de a termés zöme a meleg, esős nyár eleji hónapokra esik, ezért hazánkban egyes száraz években igen kevés terem. Erdőtalajon, különösen a sűrű, sötétebb bükkerdőkben és tölgyesekben, bokros helyen és mély árnyékban, mohás, nyirkos hegyoldalon többnyire seregesen, helyenként igen tömegesen kerül élő. Egyes vidékeken igen gyakori.

Miért jó?

A friss gomba nagy mennyiségű, 85-95 százalék vizet tartalmaz. Szárazanyagának nagy részét szénhidrátok (például glikogén), fehérjék és aminosavak képezik. A lipidek közül nagyobb mennyiségű lecitint tartalmaz. Provitaminok (karotin, ergoszteron) is találhatók benne. Értékes íz- és zamatanyagai növelik az élvezeti értékét, és alkalmassá teszik fűszerként való felhasználásra is.

Hogyan fogyasszuk?

Közkedvelt, kitűnő, ehető, jól ismert gomba. Mindenféle gombás ételnek jó alapanyaga lehet, de kissé kemény. Jól szállítható, tartós, állóképes és ritkán kukacos. Nagy mennyiségben árusítják a nagyobb piacokon. Szárításra nem ajánlható, mert megkeményedik, és nehezen puhul meg újra. Nedves tartósításra, sóban eltevésre azonban remekül alkalmas, és a szárítás után összetörve gombaporként fűszernek is használható. Friss példányaiból készíthető saláta, pástétom, leves, szósz, kirántott gomba, pecsenye, rizottó, és ezernyi más finomság.

Tippek-tanácsok

Ha figyeljük a ráncos, eres termőréteget, más gombával alig téveszthetjük össze. Csak a figyelmetlen, gombát nem ismerő téveszti össze a mérgező világító tölcsérgombával, amely sötétebb, vörösesbarna, narancsszínű, finom feketés vonalakkal rajzolt és szabályosan lemezes, csoportos. Alakra és színre igen hasonló hozzá az ehető sárga gerebengomba is, de annak termőrétege tüskés. Hasonló hozzá még a fakósárga tölcsérgomba, de az szabályosan lemezes és rozsdasárga színű.

Mindenesetre, mint minden saját kezűleg gyűjtött, vadon termő gombára, erre is érvényes, hogy a laikusok által „vadászott” gombákat mindig ellenőriztessük szakemberrel! Jó tudni, hogy a piacokon, csarnokokban találhatunk képzett gombaszakértőt, illetve Budapesten a nagyobb forgalmú, kirándulók által érintett helyeken (például Budán a Moszkva térhez közel, a Fény utcai piacnál, Pesten az Örs vezér téren vagy a Bosnyák téren) szezon idején kihelyezett gombavizsgáló helyek is működnek.

Érdekességek

A rókagomba jellegzetes íze, sokoldalú felhasználása miatt egyik legértékesebb gombánk. Még az ínyencek is elismerik, hogy sok receptben ezzel pótolható a sokkal nehezebben beszerezhető és jóval drágább szarvasgomba.

álljon itt példaképpen, amelyet olvasónk a HáziPatika Egészséges receptek rovatába küldött be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra