Olcsóbb lehet idén a barack

Az átlagosnál jobb kajszibarack és közepes őszibarack termés várható idén - közölte Apáti Ferenc, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke.

Kajszibarackból a 25 ezer tonnás átlagtermésnél valamivel többre, őszibarackból pedig a fagyok miatt közepes, 30-35 ezer tonnás termésre számít a FruitVeb.

Jóval olcsóbb lehet kajszi- és az őszibarack

A kajszibarack szezonja június közepén-végén indul és július a főszezon, míg az őszibaracké július közepén kezdődik és szeptember közepéig tart.

Tavaly a rekordgyenge termés miatt mindkét barack ára magas volt, idén azonban várhatóan jóval olcsóbban lehet majd megvenni ezeket a gyümölcsöket. Ugyanakkor a magyar barackár szempontjából még kérdéses, hogy az olasz importból fog-e az országra "zúdulni" kajszi- és őszibarack , mivel az akkor is lenyomhatja az árakat, ha nem lesz túl sok a belföldi termesztésből.

A kajszibarack-termés évjárattól függően 10 és 40 ezer tonna között, míg az őszibaracké 15 és 60 ezer között ingadozik. Az ágazat termelési értéke az évjárattól és piaci viszonyoktól függően 12-14 milliárd forint, amelyben a két fajta fele-fele arányt képvisel.

barack, őszibarack, kajszibarack, gyümölcs, gyümölcstermesztés
Jóval olcsóbb lehet kajszi- és az őszibarack. Fotó: 123rf

Az aszály mérsékelten sújtotta a gyümölcsöket, a tavaszi fagyok viszont komolyabb károkat okoztak az őszibaracktermésben - ismertette Apáti Ferenc. A hűvös, csapadékos időjárás miatt könnyebben terjedő gombafertőzésektől azonban eddig még sikeresen megóvták az állományt.

Itt terem a legtöbb barack

A legjelentősebb kajszibarack termőtáj Borsod-Abaúj-Zemplén megyében helyezkedik el, ahol körülbelül 1700 hektár kajszibarack ültetvény található, amelynek mintegy harmadán a "Gönci Magyar kajszi" fajtát termesztik. Nagyobb termesztő területek találhatók Bács-Kiskun, Csongrád és Pest megyékben, összesen körülbelül 900 hektár, valamint Közép- és Dél Dunántúlon 700-800 hektár. Őszibarackot 3000 hektáron termesztenek az országban, ezer hektáron Szeged-Szatymaz környékén, a kétezer hektár pedig elszórtan Pest, Somogy és Bács-Kiskun megyében található.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +9 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, a keleti határvidéken lehet olykor szakadozottabb a felhőzet. Többfelé, több hullámban várható eső, zápor, főként az éjféli órákig helyenként beágyazott zivatar. A Dunántúlon helyenként - kiemelten délnyugaton - jelentős mennyiség eshet. Döntően mérsékelt vagy gyenge lesz a délies szél, de a Nyugat-Dunántúlon északnyugatira fordul, és kora reggeltől elkezd megélénkülni a légmozgás. A zivatarokat este még erős, esetleg viharos széllökések is kísérhetik.A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 8 és 13 fok között alakul. Térségünket egy mediterrán ciklon közelíti meg, ami a fronthelyzetben is jelentős változást hoz. Pénteken kettősfronti hatásra lehet számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismernéd a leggyakoribb tápanyaghiányt? – Teszteld a tudásod! A vashiány és a vérszegénység sokszor alattomosan alakul ki: a tünetek enyhék, könnyen másra fogjuk őket, mégis komoly hatással lehetnek a mindennapokra. Vajon mennyire ismered fel a figyelmeztető jeleket?
kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!