Befőzésszezon: egészséges tartósítási tippek

Nyáron gondolnunk kell a téli hónapokra is, amikor kevés friss gyümölcs kapható. A nyár ízeit többféleképpen is megőrizhetjük. Ízlés, no és persze szabadidő kérdése, ki melyik módszert választja.

Alábbiakban összeszedtük azokat az eljárásokat, melyekkel a legkevésbé terheljük egészségünket.

  • Fagyasztás
    Az egyik legjobb tartósítási módszer, a lehető legkisebb mértékben sérül a gyümölcsök vitamintartalma. Bármelyik gyümölcs lefagyasztható, de felengedés után többségük összeesik. Önmagában, vagy dekorációként ezért nem ajánljunk, viszont kitűnő levesekbe, mártásokhoz, gyümölcsöntetekhez, gyümölcsös desszertekhez, süteményekhez.

  • Pürésítve fagyasztás
    A gyümölcsöket megmossuk, turmixoljuk, és mindenféle tartósítás, ízesítés nélkül kisebb adagokban, zacskókba téve lefagyasztjuk. Az így kapott gyümölcspüré bármikor felhasználható süteményekhez, joghurtok ízesítésére és turmixitalként is. Édesítésére használhatunk mézet, juhar-, vagy agavészirupot is.

  • Lekvárfőzés
    A leghagyományosabb tartósítási eljárás. Szinte mindegyik gyümölcsből lehet lekvárt készíteni. A magas pektintartalmú gyümölcsökhöz (barack, alma, ribizli, szilva) még cukor és zselésítő hozzáadása sem szükséges, a pektin maga ugyanis egy zselésítőanyag, így ha lassú tűzön, sokáig főzzük, a lekvár önmagától is besűrűsödik. Igyekezzünk érett gyümölcsöket választani, ezek ugyanis magas gyümölcscukor-tartalommal rendelkeznek, így kevesebb édesítő hozzáadását kívánják.

Mit használjunk édesítésre?

A cukor vagy édesítő nemcsak a lekvár édes íze miatt szükséges, fontos a sűrű, zselés állag eléréséhez is. Kristálycukor helyett használjunk gyümölcscukrot (fruktózt), vagy xilitet . Mindkettő esetében kb. egyharmad akkora mennyiség szükséges, 1 kg gyümölcshöz kb. 30-35 dkg. A végeredmény ugyanolyan finom íz, de jóval kevesebb cukor. Sőt! Mivel a fruktóz és a xilit természetes édesítők, szervezetünk számára sokkal kevésbé megterhelők. A választott édesítőt apránként adagoljuk a gyümölcshöz, így biztosan elkerüljük, hogy kevesebb vagy több kerüljön bele.

És a tartósítás?

A tartósításhoz is próbáljunk természetes módszereket találni. A már említett pektinek (alma-, barack-, szilva-, ribizlipektin) kiválóak lekvár főzéshez, de szerencsére már olyan befőzőszerek is kaphatók, melyek nem tartalmaznak semmilyen hozzáadott, mesterséges anyagot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Általában gomolyfelhős, napos idő várható. A felhőképződés az ország középső felében egyes részeken erőteljesebb lesz, ezen a területen néhány zápor, kis eséllyel zivatar is kialakulhat. A délkeleti szelet élénk, Sopron környékén időnként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 33 fok között alakul. Késő estére általában 19 és 25 fok közé hűl le a levegő. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra