Crohn-betegség: mit kell tudni a kórképről?

Ha hosszabb ideje fáj a hasunk, gyakran jelentkező hasmenés gyötör, vagy kevésbé típusos tünetek okoznak megmagyarázhatatlannak tűnő fájdalmakat, menjünk el kivizsgálásra! A Crohn-betegség terápia nélkül elviselhetetlen panaszokat, szövődményeket okozhat.

A Crohn-betegség a gyulladásos bélbetegségeknek egy olyan formája, mely a szájtól a végbélig a tápcsatorna bármely szakaszán előfordulhat. Általában a vékony- és a vastagbél nyálkahártyáját támadja meg, és mélyebb rétegekre kiterjedő kifekélyesedést okoz.

Oka egyelőre nem ismert. Kapcsolatot kerestek már a táplálkozási szokásokkal, a környezeti hatásokkal, a pszichés és emocionális faktorokkal és a genetikai meghatározottsággal is, de egyik sem egyértelműsíthető. Ami viszont biztos, hogy a betegség általában lassan alakul ki és tartós panaszokat okoz.

Jellemző tünetei:

  • Krónikus, fájdalmas hasmenés (ami éjjel is jelentkezik)
  • Előfordulhat véres széklet
  • Étkezés után a has jobb oldalán jelentkező fájdalom
  • Étvágytalanság
  • Felszívódási zavarokra utaló tünetek (pl. vizenyősség, vérszegénység)
  • Fogyás
  • Ízületi panaszok
  • Bőrelváltozások (Erythema nodosum)
  • A szem gyulladásos elváltozásai (pl. Uveitis)

Hogyan kezelhető?

Hosszabb távon elsősorban a gyógyszeres kezelés és a kíméletes étrend nyújthat hathatós segítséget. Műtétre csak abban az esetben kerül sor, ha súlyos szövődmények lépnek fel, például bélelzáródás, perforáció, veszélyes sipolyok vagy erős vérzések. A kiújulás miatt ez a gyógymód csak életmentés céljából alkalmazott.

Segít a diéta

Ugyanakkor étrendünkkel sokat tehetünk a tünetek és panaszok enyhítése érdekében. A diétában az alábbiakra érdemes odafigyelni.

1. Az energiatartalom a beteg tápláltsági állapotához és az étvágyához igazodjon.

2. A zsiradékok fogyasztása fellángolás idején nem javasolt. Amennyiben a tünetek csillapodnak, fokozatosan vissza lehet őket építeni az étrendbe. Előnyösek a középhosszú szénláncú (MCT) zsírsavakban és az omega-3 zsírsavakban gazdag zsiradékok. Ilyenek például a kókuszzsír vagy a lenmag- és repceolaj.

3. A szénhidrátok és a rostok közül a keményítőben és a pektinben gazdag nyersanyagok fogyasztása ajánlott. Alkalmazható a diétában a sárgarépa, fehérrépa, tökfélék, zöld saláták, brokkoli, padlizsán, burgonya, csicsóka , cékla, alma, birsalma, körte, őszibarack, finomliszt, fehér rizs, fehér vagy félbarna kenyér, gabonapelyhek, darák, száraztészták, extrudált kenyerek, pászka. A cukrok fogyasztása csak minimális mennyiségben ajánlott.

Egyéb kiegészítő kezelési módokPszichoterápiás kezelés Gyógynövény terápia: körömvirág, cickafarkfű, orbáncfű, kamilla, gyermekláncfű.HomeopátiaAkupunktúra, akupresszúraBaktériumflóra rendezése pre- és probiotikumok segítségévelJóga 4. A tej és a tejtermékek a magas zsír- és laktóztartalmuk miatt a tünetek súlyosbodását okozhatják. Fogyasztásuk csak enyhe panaszok esetén (akkor is egyéni tűrőképességtől függően) és panaszmentes időszakban ajánlatos, megválogatva a soványabb fajtákat (pl. kefir, joghurt, Óvári sajt). Vizsgálatok megerősítették viszont, hogy bizonyos probiotikus baktériumok jelenléte fokozza az érképződéshez szükséges élettani folyamatok aktivitását a gyulladt nyálkahártyán, ezért az élőflórás joghurtok jótékony tulajdonságúak lehetnek a betegségben.

5. A Crohn-betegek esetében leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek rontják a folsav és a kalcium felszívódását, ezért ezek fokozott bevitelére érdemes hangsúlyt fektetni. A diétában alkalmazható forrásaik pl. a gabonapelyhek, a brokkoli, a burgonya, a búzacsíra, a tofu és a halak.

6. A gyulladásban lévő bélfal fokozottan áteresztővé válik az oxalátokra, amik növelik a vesekőképződés kockázatát, ezért a paraj és a sóska fogyasztása csak ritkán ajánlott.

7. Gyakori hasmenés esetén a folyadék pótlása nélkülözhetetlen! Minimum 2 liter mennyiséget tegyen ki a napi bevitele szénsavmentes víz, frissen facsart gyümölcs és zöldséglevek (szűrve, vízzel hígítva), gyógyteák, híg levesek, natúr gabonaitalok formájában.

8. Figyeljünk arra is, hogy amennyire lehetséges, csökkentsük étrendünkben a szintetikus adalékanyagokban dúskáló élelmiszereket. Ne fogyasszunk félkész és késztermékeket!

9. A fűszerezéssel is bánjunk óvatosan, és elsősorban a nyálkahártyát kímélő fajtákat válasszuk (pl. kapor, petrezselyem és zellerzöld, bazsalikom, oregánó, majoránna, kakukkfű, borsikafű).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra