Így kezdődik a gyomorégés

Talán nincs is olyan ember, aki ne tapasztalta volna meg élete során a gyomorégés kellemetlen tüneteit. Ám mikor és hogyan lesz a "nagy zabálást" követő, hamar múló tünetekből súlyos és veszélyes betegség?

Nyeljünk egy nagyot!

A refluxbetegség leginkább a nyelőcsövet érinti, ezért érezzük a kellemetlen, sokszor fájdalmas, égő érzést a torkunkban és a mellkasunkban. A nyelőcső ujjnyi vastagságú "cső", az emésztőrendszer nyakban illetve mellkasban elhelyezkedő része. Három szakaszra (felső nyaki, a középső mellkasi, és a rövid hasi szakasz) osztható. A mindössze 1-1,5 cm hosszú hasi szakasz a hasüregben uralkodó nyomás illetve falának saját tónusa révén csillag alakzatban "összegyűrt" nyálkahártya körül teljesen összezárul. A rekeszen való átlépés után még kissé bal felé húzódik, majd hirtelen kitágulva a gyomorszájon (cardián) keresztül kapcsolódik a gyomorhoz.

Nyelésnél a nyelőcső úgynevezett perisztaltikus mozgással továbbítja a falatot. A cardia nyugalmi állapotban zárt, csupán a perisztaltikus hullám közeledtére, a mozgás hatására nyílik meg. Ezzel akadályozza meg a szervezet, hogy a gyomor nedvei visszaáramoljanak a nyelőcsőbe.

A gyomorégés okai

A helytelen étkezési szokások, a gyenge gyomorszáj közeli izmok hatására, vagy ha valami alulról felfelé nyomja a gyomrot, a gyomorszáj megnyílhat, és a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe vagy akár a szájüregbe. Ennek tünetei a gyomorégés, a mellkasi vagy nyaktájéki égő fájdalom, a savas íz a szájban, a köhögés, a savas böfögés - közkeletű nevén a gyomorégés.

A záróizom-gyengeség összefüggésben lehet rekeszizomsérvvel is, mert a rekeszizom normálisan kívülről erősíti a záróizmot. A hasűri nyomás fokozódásának egyik legkézenfekvőbb oka, ha nő a gyomortartalom mennyisége. Ez bekövetkezhet egyszerűen egy kiadós evés után, de akkor is, ha a gyomortartalom nem továbbítódik rendesen a belek felé. Erősítheti a tüneteket a hasi elhízás, a várandósság, a súlyemelés, a fizikai munka, sőt a ruházat szűk derékrésze is.

Egy-egy zsíros étkezés után gyakran előfordul a gyomorégés.
Egy-egy zsíros étkezés után gyakran előfordul a gyomorégés. Fotó: Getty Images

Gyomorégésből refluxbetegség

Gyomorégést szinte mindenki tapasztalt már legalább egyszer életében: ez a tünetegyüttes ugyanis életkortól és egészségi állapottól függetlenül mindenkinél jelentkezhet. Hazánkban minden második ember érez rendszeresen gyomorégést.

Ha azonban már nem csak az ünnepi vacsorák vagy bizonyos ételek után érezzük a kellemetlen tüneteket, hanem hetente legalább kétszer, érdemes orvoshoz fordulni. Hasonlóképpen érdemes szakértőt felkeresni akkor is, ha nyelési nehézség vagy állandó, megmagyarázhatatlan köhögés jelentkezik. Ekkor ugyanis számolni kell azzal a lehetőséggel is, hogy refluxbetegségünk van.

Magyarországon (és általában a fejlett nyugati országokban) a felnőtt lakosság körében igen nagy arányban fordul elő a betegség: a helytelen étkezési szokások, a túlsúly, a dohányzás és a mozgásszegény életmód további hajlamosító tényezők. Egyes ételek (például a paradicsom, a hagyma, a csokoládé, a citrusfélék és a csípős fűszerek), a túlzott alkohol-, tea-, és kávéfogyasztás, illetve bizonyos gyógyszerek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját. Egyes altatók és nyugtatók "ellazítják" a gyomorszájat, ezért az ezeket hosszú ideig szedőknél megnő az esélye a gyomornedvek légutakba kerülésének.

Nem javul a reflux? Ezt tegye! A szakemberek szerint minden harmadik, negyedik ember küzd a refluxbetegséggel, ám a számadatok nem pontosak. A gyomorégésre hasonlító, "ismerős" tünetek miatt ugyanis nem fordulnak annyian orvoshoz, mint kellene, inkább házi praktikákkal igyekszenek enyhíteni a kínjaikon. Ennek azonban az lehet a következménye, hogy már csak a súlyos szövődmények miatt kerülnek szakemberhez!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Borult, esős idő várható. Sokfelé erősödik a csapadék intenzitása, nagyobb mennyiség a nap második felében hullhat. A Dunántúlon és a középső országrészben az északi szél megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 12 és 15 fok között valószínű. Késő estére 10 és 14 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg egy ciklon okoz változékony időjárást, az érzékenyeknél pedig kellemetlen tüneteket is kiválthat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra