Tömések

A fogszuvasodás egyike világ legelterjedtebb betegségeinek, bár ma már a felvilágosító kampányoknak, a megelőzésnek és nem utolsó sorban a fluoridos fogkrémeknek köszönhetően, korántsem szélmalomharc az ellene való küzdelem.

A fogszuvasodás egyike világ legelterjedtebb betegségeinek, bár ma már a felvilágosító kampányoknak, a megelőzésnek és nem utolsó sorban a fluoridos fogkrémeknek köszönhetően, korántsem szélmalomharc az ellene való küzdelem. A legjobb ellenszere a helyesen végzett napi fogmosás és a fogorvos által végezhető barázdazárás. Sajnos a leggondosabb ápolás ellenére is támadhatnak azonban szuvas lyukak.

Mi rágja a fogat?

Az ókori görög fogdoktorokat leszámítva egészen az újkorig tartotta magát az a nézet, hogy a fogfájást a belülről rágó fogszúnak köszönhetjük. A fogszuvasodás kifejezés is innen ered, de ma már tudjuk, hogy mitől következik be:

Ha a fogak ásványianyag-tartalmát kioldását eredményező hatások túlsúlyba kerülnek az ásványi anyagokat termelő tényezőkkel szemben, és az egyensúly felborul. Ilyenkor a fogzománc fokozatosan elveszti ásványi anyagait, majd elvékonyodik és áttörik.

A fogszuvasodás tehát nem egyetlen kórokozó műve, hanem többtényezős, összetett hatás eredménye. Szerepet játszik benne a lepedék, a táplálék szénhidrát-tartalma, savassága, a szájban visszamaradó táplálék, az étkezések gyakorisága és a védőtényezők hiánya.


Hatások
Fogszuvasodást okozó tényezők
Lepedék A szájban élő baktériumok lebontják a szénhidrátokat, savat és egy ragadós anyagot termelnek, mely hozzájárul a lepedék képződéséhez. A lepedékben a baktériumok tovább élnek és termelik a savakat.
Szénhidrát és savak Az erjeszthető szénhidrátot tartalmazó ételek és italok hozzájárulnak a savtermeléshez. A savas ételek maguk is oldják a fogzománcot, és kedvező környezetet teremtenek a baktériumoknak.
Visszamaradt táplálék a szájban Minél hosszabb ideig van a táplálék a szájban, annál nagyobb károsodást okozhat.
Étkezések gyakorisága A gyakori étkezést követő savas támadások növelik az ásványi anyagok kivonásának idejét és csökkentik a helyreállítás esélyét.
Fogzománcot védő tényezők
Megfelelő mennyiségű nyál meghatározó a foglepedék, fogkő képződésében és hat a fogzománc szerkezetére, enyhén lúgos kémhatásával semlegesíti a savasságot, ellensúlyozza a baktériumok tevékenységét
A fluorid jelenléte erősíti a fogzománcot, elősegíti az ásványianyag-tartalom helyreállítását, megakadályozza a baktériumok szaporodását és savtermelését
Helyes szájápolás A foglepedék eltávolításával megszűnik a baktériumok élőhelye közvetlenül a fogak közelében, eltávolítjuk az ételmaradékot.
Rendszeres fogászati ellenőrzés, barázdazárás A fogromlás veszélyes tényezőinek tudatos kiküszöbölése. A barázdazárással a legnehezebben tisztítható, és emiatt legsérülékenyebb helyeket védjük.

Apró barna pöttyök, csíkok

A fogszuvasodás leggyakrabban a nehezen tisztítható örlőfelületi barázdákban, a fogak közeiben, a fognyaki tájékon jelentkezik, először apró sötét foltok formájában. Sokszor a fogzománc sérülése miatt a kinyílt dentincsatornák érzékennyé is teszik a fogat. Akár mi fedezzük fel, akár csak fogorvosi ellenőrzés alkalmával derül ki, a legkisebb fogszuvasodást, a legkisebb lyukat is azonnal be kell tömni.

Nem fáj, legfeljebb kellemetlen

A kezelésnél a biztonság kedvéért - akkor is, ha csak felszíni szuvasodásról van szó - érzéstelenítik a területet. Egyrészt, mert nem mindig lehet előre látni, milyen mélyen kell majd kifúrni, kitisztítani a fogat, másrészt, mert különbözőképpen vagyunk érzékenyek. Az érzéstelenítő injekciót nem kell és nem szabad elkerülni. Azt követően viszont - ha csak nincs valami komoly gyulladás - a fúrás és tömés nem fájhat.

A lyuk mélysége, a dolog komolysága - fogmegtartó kezelések

A tömést sokszor lehet cserélni, és kell is, mert elöregszik, és mellette a fog szuvasodni kezd. Minden egyes töméscserénél áldozatul esik némi fogszövet, de a mai modern eljárásoknál ez már nem jelentős, csak a szuvas részt kell alaposan eltávolítani.

A tömés nagysága és a kezelés attól függ, hogy milyen mélyen romlott el a fog, ezért mennyi szuvas fogszövetet kellett eltávolítani, így milyen mélyre hatolt a kitisztított fogban keletkezett lyuk.

Amikor a fogszövet-hiány, azaz a luk eléri az ideget, meg lehet próbálni, hogy az ideget és a tömést elválasztandó először egy fedőréteget helyeznek el lukban, a tömés alá. Ha ez nem jár sikerrel, mert a fog továbbra is fáj, akkor gyökérkezelést végeznek. Ez több alkalmat is igénybe vehet, célja a fog idegének elpusztítása. Ez után kerülhet sor a gyökértömésre, amellyel a gyökércsatornában keletkezett üreget szüntetik meg.

A gyökércsatorna tömését röntgennel ellenőrzik, elér-e a gyökércsúcsig. Ha ez rendben van, és a fog sem fáj, akkor külön ülésben betömik a fog koronai részét is. Ez a lyuk nagyságától függően történhet töméssel vagy teljes koronával. Egy idő után az elhalt, gyökérkezelt fog porózussá válik, és ezért előbb-utóbb koronát kell tenni rá.

A jó fogorvos sem a maga, sem betege kényelme érdekében nem akarja megspórolni a fogmentést. Húzásra csak akkor kerül sor, ha a fog valamiért töméssel már nem menthető meg.

Tömőanyagok

Higanytartalma miatt az utóbbi években sok támadás érte a jó öreg amalgámot, amit több mint 170 éve szövetségese a fogorvosoknak a szuvasodás elleni harcban. Újabban egyre több fogorvosi szakcikk kel védelmére, mondván; az amalgám-ötvözetből kioldódó kevés higany nem olyan veszélyes, mint ahogy riogattak vele, viszont számtalan jó tulajdonsággal rendelkezik. Tartós, jól formázható, megbízhatóan kitölti a lyukat, strapabíró, ellenáll a rágáskor ránehezedő nyomásnak és a szájban jelentkező vegyi hatásoknak, nem drága. A nagyon kismértékű, de folyamatos fémion-leadása nem kedvez a baktériumok szaporodásának.

Természetesen a mai választékból mindig az adott esetnek legmegfelelőbb tömőanyag választható, és a hagyományos amalgámtömés kétségtelen hátrányt jelentő fémes szürke színe is kiküszöbölhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra