Az Ön fogai is veszélyben vannak?

A saveróziótól egyedül az védett, akinek nincs már egyetlen saját foga sem. Ha Ön nem a protézist viselők táborába tartozik, akkor bizony az Ön fogai is veszélyben vannak!

De miért?

A saverózió egyre több embert érint, ennek pedig egyszerű oka van: ahogy egyre inkább vigyázunk a fogainkra, egyre kevesebb fogat húznak ki a fogorvosok, több fogat tartunk meg egyre hosszabb ideig - így viszont a megmaradó saját fogaink ki vannak téve az eróziónak.

Szakértők egybehangzó véleménye szerint az enyhe saverózió nagyon sok ember esetében megfigyelhető lenne a fogorvosnál, és előrehaladott tünetekkel is egyre gyakrabban találkoznak a szakemberek.

A fogak élettartamának meghosszabbodásán kívül a saveróziónak kedvez, hogy a modern étrend fokozottan savas kémhatású. Magas savtartalmú például sok üdítőital, a bor. Az egyébként egészségesnek tartott ételek, például a gyümölcsök egy része is savas.

Senki nincs biztonságban?

Még a fiataloknál is megfigyelhető a saverózió: minden korosztályt és mindkét nemet érinti ez a probléma. A természetes fogak mindenkinél ki vannak téve koptató hatásoknak, még a tejfogak is, sőt, azokra nézve a saverózió igen veszélyes, hiszen kevesebb ásványi anyagot tartalmaznak, tehát a fogzománcuk eleve lágyabb a felnőtt fogakénál.

De mint mindennél, itt is az idő fontos tényező: minél tovább van kitéve a fog a káros hatásoknak, annál gyakoribbak a károsodások. Épp ezért az időseknél még inkább megfigyelhető, hogy a zománc felpuhul, elvékonyodik, a megváltozik a fogak textúrája, alakja és külső megjelenése, a fogak érzékenyebbé válnak.

Saveróziót okozhatnak az ételeken kívül szájba kerülő gyomorsavak is, például bulimia vagy emésztési zavarok, főként nyelőcsőreflux (GERD) következtében.

Ritkán, de jelentkezhet foglalkozási vagy ipari ártalom hatására: például olyankor, ha valaki hosszabb időn keresztül savas gőzöket lélegez be.

Tapasztalja magán valamelyik tünetet?

Idejekorán csak alapos fogászati vizsgálat során derül ki a károsodás. Mindazonáltal van néhány figyelmeztető jel.

  • Fogérzékenység: amint a fogállomány a fogzománc kopása következtében a felszínre kerül, forró, hideg vagy édes ételek és italok fogyasztásakor időszakos enyhe szúró fájdalom jelentkezhet.
  • Elszíneződés: a fogak enyhén elsárgulhatnak, ahol kilátszik a sötétebb színű fogállomány.
  • Legömbölyített fogak: a fogfelszín, illetve a fogélek legömbölyített hatást keltenek.

A saverózió későbbi szakaszainak tünetei

A saverózió hatásait többnyire már csak előrehaladottabb szakaszban vesszük észre, ekkor már egyértelmű jelei vannak a károsodásnak.

  • A fogak áttetszővé válása: az elülső fogak a harapó élek környékén enyhén áttetszővé válnak.
  • Fokozott elszíneződés: a fogakon sötétebb sárga elszíneződés jelentkezhet, ami nem más, mint a kilátszó fogállomány.
  • Repedések: a fogéleknél apró repedések és érdesség jelentkezhet.
  • Súlyos érzékenység: ahogy a fogállomány idővel egyre jobban kilátszik, a fogak túlérzékenysége is egyre fokozódhat, enyhébb szúró fájdalom forró, hideg vagy édes ételek és italok fogyasztásakor.
  • Bemélyedések kialakulása: kis bemélyedések jelenhetnek meg a fogak rágófelületén - ebben a szakaszban a tömések kiemelkedhetnek.

Saverózió - tényleg veszélyes?

Először "csupán" áttetszővé válnak a fogak, főleg az elülső fogak a harapó élek. A fogakon sötétebb sárga elszíneződés jelentkezhet, ami nem más, mint a kilátszó fogállomány, a fogéleknél apró repedések és érdesség jelentkezhet, a fogak "öregebbnek" néznek ki.

Ahogy azonban a fogállomány idővel egyre jobban kilátszik, a fogak túlérzékenysége is egyre fokozódhat, erősödik a fájdalom. Kis bemélyedések jelenhetnek meg a fogak rágófelületén - ebben a szakaszban a tömések kiemelkedhetnek.

A fogak és a fogzománc alatti fogállomány védelme érdekében a fogorvos fogtömést, kerámiahéjat vagy koronát alkalmazhat a fog korábbi színének és alakjának helyreállítására. Súlyos esetekben a saverózió által okozott károsodás miatt a fogat ki kell húzni!

A fél évenkénti fogorvosi ellenőrzés ebből a szempontból is fontos, mivel extrém esetben akár fél év alatt is tönkre mehet a fogzománc, ha helytelenül ápoljuk, illetve nem törődünk azzal, hogy a savas ételek milyen hatással vannak fogazatunkra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra