A krónikus szájszárazság így hat a fogakra

Ha csak időnként tapasztalunk szájszárazságot, még nem jelent nagy problémát: a folyadékbevitel növelésével egyszerűen orvosolhatjuk az átmeneti panaszt, megszüntetve a kellemetlen szájszagot. Vannak azonban, akik krónikus szájszárazsággal, más néven xerosztómiával küzdenek.

Krónikus szájszárazságról akkor beszélhetünk, ha a szervezet nem termel elegendő nyálat ahhoz, hogy megvédje a fogakat és ínyt a káros baktériumoktól és savaktól. Kialakulásának számos oka lehet: jelentkezhet például egyes gyógyszerek mellékhatásaként, bizonyos egészségügyi állapotok velejárójaként, de az öregedés is növelheti a kockázatot - olvasható a Your Dental Health Resource összefoglalójában, amely a jelenség kockázataira is kitér.

szájszárazság, fogszuvasodás, fogínybetegség, fog- és szájápolás, krónikus szájszárazság
Xerosztómia esetén veszélybe kerülhetnek a fogaink. Fotó: Getty Images

Fogszuvasodáshoz és ínybetegséghez vezethet

A nyáltermelésnek több fontos szerepe is van: a nyál segít a táplálék lebontásában, hozzájárul az emésztés megfelelő működéséhez, valamint a fogszuvasodás ellen is védelmet nyújt. Ha ugyanis a szájban elegendő mennyiségű nyál van, akkor fogaink kevésbé vannak kitéve a baktériumok, a lepedék és az élelmiszerekből származó savak káros hatásainak. De ha nincs elég nyálunk, akkor szájüregünkben könnyebben elszaporodnak a kórokozók, illetve nagyobb eséllyel alakul ki savas környezet, ezek miatt pedig jelentősen nő a fogszuvasodás, az ínybetegségek és a szájpenész kockázata is.

A legtöbb ember hajlamos arra, hogy elfeledkezzen az ivásról, ami enyhe mértékű kiszáradást okozhat. Másokat viszont állandó, megmagyarázhatatlan, erős szomjúság gyötör. Mutatjuk, mi lehet ennek az oka.

Mit tehetünk a krónikus szájszárazság ellen?

A krónikus szájszárazság megelőzési és kezelési módszerei - a probléma kiváltó okától függően - egyénenként eltérőek lehetnek. Általánosságban beválhat, ha étkezések után cukormentes rágógumival visszaállítjuk a száj egészséges pH-értékét, illetve ha odafigyelünk arra, hogy rendszeresen igyunk legalább néhány kortyot.

Érdemes továbbá mérsékelni a koffeinbevitelt , illetve megfontolni a gyógyszerváltást, amennyiben ezek állnak a szájszárazság hátterében. De az is mindenképpen ajánlott ilyenkor, hogy a szokásosnál is gyakrabban keressük fel a fogorvosunkat, hogy még időben felfedezhessük a xerosztómia által okozott fog- és szájbetegségeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra