Tényleg tovább élünk a vörösbortól?

Az alkoholfogyasztás hosszútávú hatásaival kapcsolatban több, egymásnak sokszor ellentmondó kutatási eredmény is ismert, a vörösborról viszont alapvetően pozitív kép él a köztudatban. Valóban egészséges, ha csak mértékkel isszuk?

Bár a francia étrend hagyományosan gazdag a keringési betegségeket előidéző telített zsírokban (sajtokban és állati zsiradékokban), mégis kimondottan alacsony a franciák között a szívbetegségek előfordulásának aránya. Kutatók már a 90-es években is azt sejtették, hogy a zsírok okozta egészségkárosodást a vörösbor rendszeres fogyasztásával ellensúlyozza a nemzet.

Az alkoholfogyasztás félelmetes következménye A túlzott alkoholfogyasztás a legfontosabb megelőzhető kockázati tényező a demencia, vagyis az elbutulás minden típusának kialakulásában - állapította meg a témában eddig készült legnagyobb kutatás. Kattintson a részletekért!

A "Francia paradoxonként" ismert jelenséget harminc éve vizsgálják, és bár a táplálkozási szakértők a telített zsírokat sem tekintik már annyira károsnak, mint korábban, a vörösbor egészségre gyakorolt pozitív hatása máig erősen él a köztudatban. Több kutatást is végeztek ebben a témában, amelyek sokszor egymásnak ellentmondó eredménnyel zárultak.

Káros, vagy egészséges a bor?

A Circulation című lapban közzétett 2017-es tanulmány szerint több bizonyíték is igazolja, hogy az alacsony vagy közepes mértékű vörösborfogyasztás jót tesz a szívnek. Más kutatások szerint pedig nem csak a vörösbor, de általánosan minden alkohol kismértékű fogyasztása meghosszabbíthatja az életet. Ezzel szemben a Lancetben közzétett kutatás szerint már egy kevés alkohol rendszeres fogyasztása is számos daganat kialakulásában szerepet játszik.

Mértékkel fogyasztva a vörösbor valóban egészséges. Fotó: 123rf
Mértékkel fogyasztva a vörösbor valóban egészséges. Fotó: 123rf

Az ellentmondásos eredményeket az is kiválthatja, hogy a kutatások rendszerint egyetlen tényezőre (jelen esetben az alkohol, vagy a vörösbor hatásaira) koncentrál, míg az egyéb életmódbeli sajátosságokat nem veszi figyelembe. A BMJ-n közzétett egyik tanulmány például rávilágított arra, hogy a borfogyasztók általában egészségesebben táplálkoznak, több zöldséget és gyümölcsöt esznek, mint azok, akik a sört szeretik jobban. Ráadásul a rendszeres alkoholfogyasztók általában pezsgőbb szociális életet is élnek, ami szintén pozitív hatással van a mentális, illetve a testi egészségre. Előfordulhat tehát, hogy a jobb egészség és a hosszabb élet nem is a bornak, hanem általánosan a helyes életmódnak köszönhető.

Van azonban néhány vitathatatlan érv a vörösbor fogyasztása mellett. Nagyon magas arányban tartalmaz flavonoidokat és a fenolokat, vagyis olyan bioaktív vegyületeket, amely többféle pozitív hatást is kifejtenek az egészségünkre. A vörös szőlő héja pedig a rezveratrol nevű anyagban gazdag, amely testszerte csökkenti a gyulladások mértékét, hozzájárul az érfalak rugalmasságához, és a keringési rendszer egészségéhez. Ezek miatt a bor mértékletes - naponta maximum 1-2 deci - fogyasztása valóban szolgálhatja a szervezet egészségét.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra