Milyen a ragasztott hús? Veszélyes-e?
Modern konyhaA modern konyhában már nem tilos a sertés- vagy marhavérplazmából készült, úgynevezett thrombin enzimmel húst ragasztani. De miről lehet felismerni a ragasztott húsokat, illetve vannak-e egészségügyi kockázatai? A Tudatos Vásárlók összefoglalója.
Éttermekben is találkozhatunk ragasztott hússal, például egy óriás szelet rántott hús elfogyasztásakor - ekkora hússzeletet nem lehet kiklopfolni, több darab hús összeragasztásával érik el a gigantikus méreteket. A ragasztáshoz itt is a thrombin enzimet használják, amit ma sertés- vagy marhavérplazmából állítanak elő.
Hogyan készül a ragasztott hús?

Ön hallott már a ragasztott húsokról?
(Fotó: Europress)
Az enzim megváltoztatja a húsfehérjék szerkezetét, oly módon, hogy molekulán belüli és molekulák közötti kovalens kötéseket hoz létre. Az új kötések kialakulása hasznos és innovatív megoldás lehet a termékszerkezet állományjavítójaként. A fehérjeszerkezet módosulása miatt természetesen megváltoznak a fehérjék funkcionális tulajdonságai és ezáltal a végtermék minősége is.
Jelenthet-e kockázatot?
Az élelmiszeripar számára az enzim használata előnyös, hiszen ilyen módon az olcsón megvásárolt húsnyesedékből látszólag értékesebb hús állítható elő, alacsony befektetéssel. Az alacsonyabb árnak köszönhetően a termék szélesebb réteghez jut el.A Német Húsipari Szövetség szerint a ragasztott húsok nem olyan húsnyesedékekből készülnek, amelyeket egyébként nem lehet eladni, és a termékek a higiéniai előírásoknak is megfelelnek, azaz kizárt a bakteriális szennyeződés. Míg a NutritionFacts.org szerint az Egyesült Államokban nem ritka a Coli baktérium ezekben a húsokban, és a gyakori bélrendszeri fertőzések különböző autoimmun betegségek gyökere is lehet.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja el!