„A kombucha, a kefirvíz vagy a különböző, gyümölcsös fermentált italok az utóbbi években egyre népszerűbbek lettek és talán mintha kezdenének még a cukrozott üdítőknél is népszerűbbek lenni a fiatalabb korosztály körében” – olvasható a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) által a közelmúltban megosztott Facebook-bejegyzésben. Mutatjuk, a szakértők szerint mit érdemes tudni a fermentált italokról.
Érvek a fermentált italok fogyasztása mellett
A fermentáció során természetes módon szénsavbuborékok és enyhén savanykás ízek jönnek létre, mindenféle hozzáadott, nem természetes eredetű adalék nélkül. Megfelelő elkészítés esetén ráadásul egyes italok élő, jótékony hatású baktériumokat is tartalmazhatnak, fogyasztásuk tehát támogathatja az egészséges bélflóra fenntartását. Emellett általában kevesebb hozzáadott cukrot tartalmaznak, mint a hagyományos üdítők.
Tudtad, hogy a fermentált élelmiszerek közé tartozik egyebek mellett a kakaópor is? Előállításához ugyanis a leszüretelt kakaógyümölcsben található babokat 5-7 napon keresztül érlelik, és csak ezután szárítják és dolgozzák fel.
Kockázatok és ellenjavallatok
- Mindig ellenőrizd a címkén a termék összetételét, az ízesített változatokban ugyanis hozzáadott cukor vagy édesítőszer is lehet!
- A kombucha tartalmazhat alkoholt, az erjedés (fermentáció) során ugyanis a cukorból nemcsak savak és szénsav, hanem kis mennyiségű alkohol is keletkezik. Általában az alkoholtartalma 0,5 százalék alatt van – tehát nagyjából annyi, mint egy alkoholmentes sörnek –, házi készítés vagy hosszabb fermentáció esetén viszont ez akár több is lehet. Ezért gyerekeknek csak ritkán, kis mennyiségben és rövid távon adhatóak.
- Bár a fermentált italok egészségesebbek lehetnek a hagyományos üdítőknél, az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozást nem helyettesítik.
- Nem mindenkinek ajánlott a fogyasztásuk. Várandósság, immunrendszeri problémák vagy emésztőrendszeri betegségek esetén például kifejezetten nem javasoltak ezek az italok.
Egyes gyógyszerek a várandósság során szedve károsíthatják a magzat fejlődését, ezért fontos az elővigyázatosság a kismamák részéről.