Ezért veszélyes, ha betegen dolgoznak az éttermi alkalmazottak

Rossz vége lehet, ha betegen dolgoznak az étterem alkalmazottjai – erre utal egy új amerikai tanulmány eredménye.

Az éttermi ételmérgezések több mint 40 százaléka azzal hozható összefüggésbe, hogy az adott vendéglátóipari egység alkalmazottai betegen dolgoznak – hívta fel a figyelmet Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési hivatal (CDC) friss tanulmányára hivatkozva azt írták, a szakemberek 800 olyan élelmiszer-eredetű járványt vizsgáltak meg tüzetesen, amelyet 2017 és 2019 között jelentettek a hivatal felé. Az éttermekhez köthető mintegy 500 járványból pedig 205 betegnél megállapították, hogy a probléma kiindulópontja egy beteg munkavállaló volt.

főzés közben tüsszen egy férfi
Az éttermi ételmérgezéses esetek csaknem felénél egy beteg dolgozó okozza a bajt. Fotó: Getty Images

Ezekkel a tünetekkel tilos lenne dolgozni

Az ételmérgezések többségénél – 95 százalékánál – megállapították, hogy valamilyen baktérium vagy vírus váltotta ki, a leggyakrabban norovírus vagy szalmonella. A probléma forrása egyébként valószínűleg az lehet, hogy az Egyesült Államokban – a fővárost és néhány államot leszámítva – nincsen fizetett betegszabadság. Ez pedig arra ösztönzi az alkalmazottakat, hogy betegen is dolgozzanak – különben jelentős pénzkieséssel kell számolniuk. A CDC adatai szerint ráadásul mindezt akkor is megteszik, amikor olyan tünetekkel küzdenek, amelyek esetén nem lenne szabad mások számára ételt készíteniük.

A vizsgálat alatt 725 cégvezetőt kérdeztek ki. Csaknem 92 százalékuk azt mondta, hogy belső szabályzatuk alapján az élelmiszer-ipari dolgozók kötelesek lennének értesíteni a vezetőjüket, ha megbetegedtek, 85,5 százalékuk pedig egyáltalán nem vagy csak korlátozottan engedi dolgozni a köztudottan beteg munkavállalókat. Arról azonban csupán alig 18 százalékuk számolt be, hogy konkrétan meg is nevezik azt az 5 tünetet, amellyel nem szabadba munkába állni:

  • hányás,
  • hasmenés,
  • sárgaság,
  • lázzal járó torokfájás,
  • valamint gennyező seb.

A Nébih tanácsai: ezekre figyelj, hogy ne kapj ételmérgezést a fesztiválon!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra