Emeljük poharunkat - mértékkel!
Jó, ha tudjuk, mi zajlik a májunkban egy delíriumos esténTalán nincs még egy olyan időszaka az évnek, amikor annyi alkalom nyílna a poháremelgetésre, mint a december. Koccintunk egymás egészségére karácsonykor, elpoharazgatunk az év végi banketteken, no és mindenképpen pezsgős pohárral a kezünkben köszöntjük az új esztendőt. Nincs is ezzel baj - amíg tudjuk, hogy hol a határ.
Jó tudni
Szakorvosok szerint naponta maximum tíz óra az az idő, amit a máj az alkohol lebontásával károsodás nélkül tölthet. Egy 60 kg-os férfi mája két óra alatt bontja le a három deci sörben lévő 12 g tiszta alkoholt.
A nők fogékonyabbak az alkoholos eredetű májbetegségekre, náluk napi 25-30 grammnál, férfiaknál 50-60 grammnál nagyobb mennyiségű tiszta alkohol 50 százalékos gyakorisággal vezet 10-15 év alatt májzsugorhoz.

A nők fogékonyabbak az alkoholos eredetű májbetegségekre
Vagyis a kulturált, mértéket tartó alkoholfogyasztás egészséges is lehet, amellett, hogy például egy kiváló minőségű pezsgő vagy egy jó bor a finom ételekhez fogyasztva őket különleges gasztronómiai élményt nyújtanak. Ha azonban nem tudjuk, hol a határ, előbb vagy utóbb olyan szinten megmérgezzük a szervezetünket, amin már semmilyen gyógyszer nem segít.
A különböző szeszes italok etil-alkohol-tartalma nem egyforma: a sörök általában 3-6, a borok 9-16, a likőrök 20-25, a tömény italok 35-55 százalékban tartalmaznak alkoholt. Ezen kívül az italok kis mennyiségben, de olyan alkotóelemeket is tartalmaznak, amelyek befolyásolják az elfogyasztott ital részegítő hatását, illetve a másnaposság mértékét. Az alkohol mintegy 10 százaléka a gyomorból, a többi a vékonybélből szívódik fel. Ebből következik, hogy a gyomor teltsége hatással van az alkohol felszívódásának ütemére. De az sem mindegy, mi van a gyomrunkban: a zsírokban, fehérjében gazdag ételek mellett kevesebb alkohol szívódik fel.
A vér alkoholkoncentrációja a csúcsértéket általában az ivást követő 45-60 perc múlva éri el. Az alkohol azért elsősorban a májat károsítja, mert 90 százaléka itt bomlik le, míg 10 százaléka a vesén és a tüdőn keresztül hagyja el a szervezetet. A máj alkoholbontó képessége kb. 0,15 ezrelék óránként, de ez függ az elfogyasztott mennyiségtől is. Az alkohol bomlása során előbb acetaldehid, majd ecetsav képződik, végül ez átalakul szén-dioxiddá és vízzé. A májat a mérgező hatású acet-aldehid roncsolja.
Mindezeket szem előtt tartva, gondoljon a májára is, amikor a pohár fenekére néz!
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr! Fiatal korom óta pánikbeteg vagyok. Az elmúlt pár évben fokozatosan erősödött. Egy idő után rájöttem, ha iszok semmi bajom, csak így rászoktam az italra. Egyszerűen nem tudom mit csináljak, már az utcára se bírok kimenni. Orvoshoz szintén nem bírok elmenni, mert attól félek rosszul leszek. Mit tegyek? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Uram! Az alkohol jó szorongásoldó, csak hosszútávon meglehetős a mellékhatása. Ha mégis el tud menni otthonról, akkor jelentkezni kellene egy szakrendelésen vagy beutaltatnia magát, akár a háziorvossal pszichiátriára, hogy abbaha...