Amit soha ne tegyünk a tojással

A tojás természetes védőrétegét támadjuk meg, ha lemossuk. A védőréteg meggyengülése következtében a tojás héján lévő mikrorepedéseken keresztül a belsejébe juthatnak a kórokozók.

Aki a konyhában nagy hangsúlyt helyez a tisztaságra, általában arra törekszik, hogy megszabaduljon a baktériumoktól és a betegségeket okozó más kórokozóktól . Egyes esetekben azonban a túlzott tisztaság inkább káros, mint hasznos.

A tojások titkos jelölése Az étkezési tojásokat és csomagolásukat - uniós és hazai jogszabályok előírásai alapján - a termelés helyén vagy a csomagoló központban kötelező jelölni. Ám nem minden fogyasztó tudja "feloldani" a betű- és számhalmazt. Következzen a kisokos a jelölésekről, kattintson! Így van ez a tojással is. Aki például a tojást közvetlenül a bevásárlás után, tárolás előtt lemossa, az eltávolítja a héjon lévő természetes védőréteget. Ezzel azt kockáztatja, hogy a héj finom repedésein keresztül a kórokozók bejutnak a tojás belsejébe, és ott kezdhetnek szaporodni. Így esetleg éppen azt a szalmonellafertőzést segítik elő a "gondos" háztartást vezetők, amit elvileg a külső "tisztogatással" akarnak megelőzni - állítja egy bajor fogyasztóvédelmi non-profit szervezet, a Verbraucherzentrale Bayern.

Ha megmossuk a tojást, könnyebben bejuthatnak a kórokozók a belsejébe

Ha megmossuk a tojást, könnyebben bejuthatnak a kórokozók a belsejébe

Ennél sokkal fontosabb és hasznosabb a szalmonellafertőzés megelőzésére, hogy a tojásokat hét fokon vagy még hidegebb hőmérsékleten tároljuk a hűtőszekrényben. Mert ez tényleg segít a baktériumok, különösen a szalmonella elleni küzdelemben. A hét foknál magasabb hőmérséklet ugyanis kedvez a szalmonella terjedésének. A fogyasztóvédelmi szervezet kiemeli, hogy a tojás, illetve a tojás héja, semmilyen kontaktusba nem kerülhet más élelmiszerrel, ez szintén a fertőzések megelőzése miatt fontos.

Ha viszont egy tojás tényleg koszosnak, szennyezettnek tűnik már kívülről is, akkor inkább dobjuk ki - tanácsolják a szakértők, akik ugyanezt ajánlják akkor is, ha a héj megsérült. Ám ha a tojást nem is, a nyers tojással érintkező konyhai felületeket fontos lemosni. Így forró vízzel, mosogatószerrel tisztítsuk le alaposan a munkafelületeket a konyhában. Csak ezután lehetünk nyugodtak, hogy a fertőzéseket kikerültük. És természetesen a tojással való ügyködés után mossunk magunk is alaposan kezet.

A legyengült immunrendszerű emberek, kisgyerekek ügyeljenek arra, hogy csak kemény tojást egyenek, vagyis már megsütött, megfőtt tojást fogyasszanak.

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10, +20 °C
Minimum: -2, +6 °C

Erősen felhős lesz az ég, a nap második felétől egyre többfelé lehet eső, zápor. Erős délnyugati szél mellett 10, 20 fokig melegszik a levegő. Csütörtökön melegfronti hatás érvényesül. Az érzékenyek körében puffadás és egyéb emésztési panaszok jelentkezhetnek, emellett keringési problémák léphetnek fel. Az arra hajlamosak akár intenzív migrént is tapasztalhatnak. Gyakori lehet a fáradékonyság és a dekoncentráltság. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: