Kirágja magát az 1 méteres féreg az ember testéből!

Severion Wayet karján hegek jelzik azokat a helyeket, ahol a húsevő medinaférgek a bőrén áthatolva kitörtek a testéből.

Több napig tartott a kínzó fájdalommal járó folyamat, mely során az egy méter hosszúságú férgek kiszabadultak az asszony testéből.

"Nagyon fájt, pihenni és aludni sem tudtam" - meséli a fiatal édesanya, kisbabáját a kecskebőrből készült hordozóban ringatva.

Szülőfaluja, Lojura, egy félreeső település Szudán forró, homokos Közép-Equatoria tartományában, már így is eleget szenvedett a csupán öt évvel ezelőtt befejeződött brutális polgárháború hatásaitól. A lakosság most attól szenved, hogy itt a leggyakoribb a medinaféreg-fertőzés az egész világon.

A dracunculiasis nevű fonalféreg egy különösen fájdalmas fertőzést okozó, víz útján terjedő élősködő, amely hónapokra legyengítheti és megbetegítheti az érintett embereket. A parazita fertőzött víz fogyasztásával kerül a szervezetbe, ahol a lárvák egy méter hosszúságú féreggé fejlődnek, és az emberi testen belül szaporodnak. Körülbelül

egy év múlva a fehér férgek átrágják magukat a testen a bőr felé, a húst égető vegyi anyagokat felszabadítva, majd a testből való távozás előtt több ezer lárvát ültetnek a testbe.

"Sokan szenvedtek a féregtől, de most már véget akarunk vetni neki" - mondja Wayet. "Nem akarom, hogy a gyerekeimnek is szenvedniük kelljen ettől."

Most egy végső erőfeszítést tesznek annak érdekében, hogy örökre kiirtsák a parazitát. A Carter Központ, melyet Jimmy Carter volt amerikai elnök alapított, 1989 óta működik Szudánban azzal a céllal, hogy egyszer s mindenkorra elpusztítsa a férget. A központ kutatói elmondták, hogy amikor megkezdték programjukat Dél-Szudánban, több mint 100 000 fertőzéses esettel találkoztak.

"Tavaly már csak körülbelül 2500 esetünk volt, és reményeink szerint két-három év múlva már egyetlen medinaféreg-fertőzés sem lesz Szudánban" - mondják a kutatók.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a fertőzések számát világszerte az 1986-ban mért 3,9 millió főről 2009-re 99 százalékkal, 3500 főre sikerült visszaszorítani. Napjainkban a féreg csak Ghána, Mali és Etiópia elszigetelt részein fordul elő, és legutolsó bástyáját a rendkívül fejletlen Dél-Szudán jelenti.

"Ha sikerrel járunk" - mondta Carter elnök - "ez lesz a második betegség az emberiség történetében, amelyet sikerül eltüntetni a Földről, a másik a 20 éve kipusztított feketehimlő."

Bár a betegségnek nincs közvetlen kezelése, a szaporodási ciklus megszakítható azzal, ha gondoskodnak arról, hogy az emberek ne mosakodjanak ivóvíz-forrásokban akkor, amikor a féreg a bőrön át távozik. Ezen kívül több ezer egészségügyi önkéntest képeztek ki arra, hogy segítsenek annak biztosításában, hogy a lakosság egy egyszerű vízszűrőt használjon a potenciálisan veszélyes ivóvíz kezelésére. A közösség számos tagja hord vízszűrő csövet a nyakában, és Carter úgy véli, a guinea-féreg lehet az első betegség, amelyet védőoltás illetve gyógyszerek nélkül sikerül kiirtani.

A férgek főként a lábszáron és a karon keresztül távoznak, de az érintett közösségek szerint az is előfordulhat, hogy a fejen, a nemi szerven, vagy akár a szemen keresztül hagyják el a testet.

Az egész férget úgy lehet eltávolítani, hogy a kivezető nyílás megtalálása után egy pálcára feltekerik, mint a spagettit a villára, ezt követően azonban a páciens akár hónapokig lábadozhat. Az orvoslás hagyományos jele, a pálcára tekeredő kígyó, sokak szerint a medinaféreg kezeléséből eredhet.

A férgek megjelenésének csúcspontja egybeesik a legfontosabb mezőgazdasági hónapokkal, ami azt is magyarázza, miért nevezik a guinea-férget például Maliban "az üres csűr betegségének".

Dél-Szudán egészségügyi minisztere, Joseph Manytuil Wejang arra hívta fel a figyelmet, hogy ha nem pusztítják el a parazitát, minden évben több ezer ember válhat munkaképtelenné a legszegényebb közösségekben. "A szociális és gazdasági feltételek javításának lehetősége gyakorlatilag korlátlan" - nyilatkozta Wejang.

Ha a féreg az izmok köré tekeredik, ami gyakran előfordul, az élősködő eltávolítása különösen fájdalmas lehet, és a gyógyulás folyamatát még hosszabbá teheti.

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra