Kirágja magát az 1 méteres féreg az ember testéből!

Severion Wayet karján hegek jelzik azokat a helyeket, ahol a húsevő medinaférgek a bőrén áthatolva kitörtek a testéből.

Több napig tartott a kínzó fájdalommal járó folyamat, mely során az egy méter hosszúságú férgek kiszabadultak az asszony testéből.

"Nagyon fájt, pihenni és aludni sem tudtam" - meséli a fiatal édesanya, kisbabáját a kecskebőrből készült hordozóban ringatva.

Szülőfaluja, Lojura, egy félreeső település Szudán forró, homokos Közép-Equatoria tartományában, már így is eleget szenvedett a csupán öt évvel ezelőtt befejeződött brutális polgárháború hatásaitól. A lakosság most attól szenved, hogy itt a leggyakoribb a medinaféreg-fertőzés az egész világon.

A dracunculiasis nevű fonalféreg egy különösen fájdalmas fertőzést okozó, víz útján terjedő élősködő, amely hónapokra legyengítheti és megbetegítheti az érintett embereket. A parazita fertőzött víz fogyasztásával kerül a szervezetbe, ahol a lárvák egy méter hosszúságú féreggé fejlődnek, és az emberi testen belül szaporodnak. Körülbelül

egy év múlva a fehér férgek átrágják magukat a testen a bőr felé, a húst égető vegyi anyagokat felszabadítva, majd a testből való távozás előtt több ezer lárvát ültetnek a testbe.

"Sokan szenvedtek a féregtől, de most már véget akarunk vetni neki" - mondja Wayet. "Nem akarom, hogy a gyerekeimnek is szenvedniük kelljen ettől."

Most egy végső erőfeszítést tesznek annak érdekében, hogy örökre kiirtsák a parazitát. A Carter Központ, melyet Jimmy Carter volt amerikai elnök alapított, 1989 óta működik Szudánban azzal a céllal, hogy egyszer s mindenkorra elpusztítsa a férget. A központ kutatói elmondták, hogy amikor megkezdték programjukat Dél-Szudánban, több mint 100 000 fertőzéses esettel találkoztak.

"Tavaly már csak körülbelül 2500 esetünk volt, és reményeink szerint két-három év múlva már egyetlen medinaféreg-fertőzés sem lesz Szudánban" - mondják a kutatók.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a fertőzések számát világszerte az 1986-ban mért 3,9 millió főről 2009-re 99 százalékkal, 3500 főre sikerült visszaszorítani. Napjainkban a féreg csak Ghána, Mali és Etiópia elszigetelt részein fordul elő, és legutolsó bástyáját a rendkívül fejletlen Dél-Szudán jelenti.

"Ha sikerrel járunk" - mondta Carter elnök - "ez lesz a második betegség az emberiség történetében, amelyet sikerül eltüntetni a Földről, a másik a 20 éve kipusztított feketehimlő."

Bár a betegségnek nincs közvetlen kezelése, a szaporodási ciklus megszakítható azzal, ha gondoskodnak arról, hogy az emberek ne mosakodjanak ivóvíz-forrásokban akkor, amikor a féreg a bőrön át távozik. Ezen kívül több ezer egészségügyi önkéntest képeztek ki arra, hogy segítsenek annak biztosításában, hogy a lakosság egy egyszerű vízszűrőt használjon a potenciálisan veszélyes ivóvíz kezelésére. A közösség számos tagja hord vízszűrő csövet a nyakában, és Carter úgy véli, a guinea-féreg lehet az első betegség, amelyet védőoltás illetve gyógyszerek nélkül sikerül kiirtani.

A férgek főként a lábszáron és a karon keresztül távoznak, de az érintett közösségek szerint az is előfordulhat, hogy a fejen, a nemi szerven, vagy akár a szemen keresztül hagyják el a testet.

Az egész férget úgy lehet eltávolítani, hogy a kivezető nyílás megtalálása után egy pálcára feltekerik, mint a spagettit a villára, ezt követően azonban a páciens akár hónapokig lábadozhat. Az orvoslás hagyományos jele, a pálcára tekeredő kígyó, sokak szerint a medinaféreg kezeléséből eredhet.

A férgek megjelenésének csúcspontja egybeesik a legfontosabb mezőgazdasági hónapokkal, ami azt is magyarázza, miért nevezik a guinea-férget például Maliban "az üres csűr betegségének".

Dél-Szudán egészségügyi minisztere, Joseph Manytuil Wejang arra hívta fel a figyelmet, hogy ha nem pusztítják el a parazitát, minden évben több ezer ember válhat munkaképtelenné a legszegényebb közösségekben. "A szociális és gazdasági feltételek javításának lehetősége gyakorlatilag korlátlan" - nyilatkozta Wejang.

Ha a féreg az izmok köré tekeredik, ami gyakran előfordul, az élősködő eltávolítása különösen fájdalmas lehet, és a gyógyulás folyamatát még hosszabbá teheti.

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

Erőteljes marad a felhőképződés. Az északkeleti harmadban átmenetileg csökken a csapadékgócok számossága, miközben délnyugat felől további záporok, zivatarok érkeznek, képződnek. Éjjel egyre inkább az eső, záporeső válik jellemzővé. Az északkeleti szelet főleg északkeleten kísérik élénk széllökések, de záporok, zivatarok környezetében előfordulhatnak erős széllökések is. Hajnalban általában 10 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra