Aranyér, a civilizáció átka
Nem törvényszerű, tehetünk elleneAz ürítés, a székelés általában tabu téma, és nem szívesen valljuk be, ha valami probléma van az ezt kiszolgáló szerveinkkel. Pedig testünknek ezen funkciói, részei is megérdemlik a gondoskodást.
Nem mind arany...
Hogy az aranyér honnan kapta a nevét, rejtély, legfeljebb találgathatunk. Talán a mély titok miatt, ami övezi ezt a jelenséget: egy zsugori az aranyát nem őrzi olyan erősen, mint egy aranyérben szenvedő ezt a titkát, mintha valami szégyenletes, rejtegetni való dolog lenne. Szellemes az a magyarázat is, hogy azért kapta a nevét, mert arannyal ér fel, ha megszabadulunk tőle... Nézzük, miről is van szó!Fájdalmas megkönnyebbülés
A székletürítés fájdalmas volta, illetve utána a vécépapíron megjelenő vércsík figyelmeztethet arra, hogy aranyerünk van. Az aranyér, pontosabban az aranyeres csomó ugyanis a végbélnyílás körül visszerek, vénák kitágulásából jön létre. Ezek a vénatágulatok kialakulhatnak a végbél falán, belül, illetve a végbélnyíláson kívül is. A kékesen áttűnő, puha és fájdalmatlan értágulatok az idős emberek többségénél léteznek, de ebben a stádiumban nem is mindenki veszi észre, mivel sokáig nem okoznak panaszt. Az első kellemetlenségek akkor jelennek meg, amikor ezek a kiöblösödött tágulatok, csomók begyulladnak, fájdalmat okoznak, a dörzsöléstől, kemény széklettől megsérülnek, véreznek, netán kifekélyesednek. A végbél záróizmán kívül keletkező tágulat látható, tapintható: többnyire babszemnyi vagy mogyorónyi kemény csomó érezhető. A végbél falán kialakult, belső aranyér azonban csak orvosi vizsgálat során észlelhető.Kórok a civilizáció?
A végbélnyílás körüli visszerek kitágulását okozhatja alkati sajátosság, például öröklött kötőszöveti gyengeség is, de a hátterében az esetek többségében bizony az életmóddal összefüggő okok állnak. Ilyen például a tartós vagy gyakori székrekedés: a rostszegény táplálkozás következében kisebb mennyiségű széklet gyűlik össze, amely ritkábban kerül ürítésre, a pangás során pedig a víztartalma a bélrendszer alsó szakaszán felszívódik, a bélsár keménnyé, nehezen üríthetővé válik. Az erőlködés során a "besült" széklet könnyen okozhat sérüléseket a kitágult erek falán, ekkor jelenik meg a jellegzetes aranyeres vérzés. Szintén a civilizált életforma része az, hogy aránytalanul sok időt töltünk ülve, akár munkával, akár szórakozással, például tévézés, internetezés, stb. közben. A mozgáshiány, az edzetlenség és a túlsúly is a modern élet sajnálatos velejárója, ami kiválthat sokféle problémát, többek között aranyeres panaszokat is.Enyhébb, erősebb tünetek
Eleinte az aranyerek kissé megnagyobbodott, tünetmentes csomók a végbélnyílás közelében, de nem tapinthatók, nem érzékelhetők, csak vizsgálat (végbéltükrözés) kapcsán láthatók. A következő "fokozatban" a csomók székletürítéskor rövid időre kitüremkednek a végbélnyílás elé, de utána maguktól visszahúzódnak. Harmadik stádium, amikor a csomók nem húzódnak vissza, de kézzel visszahelyezhetők, míg a negyedik stádiumban kézzel sem lehet visszahelyezni azokat. A már meglévő tünetekhez erősödő fájdalom, a nyálkahártya gyulladása, berepedése társulhat. Gyulladásmentes állapotban jelentkezhet viszketés, égető érzés, váladékozás, esetleg vércsík a székleten. Ha az aranyér begyullad és a benne lévő vér megalvad, akkor fájdalmas, kemény duzzanat, csomó jelenik meg a végbélnyílásban vagy azon kívül.Irány az orvos!

Fontos a testi higiéné
Sokat tehetünk a megelőzés, illetve a kezelés érdekében egyszerű higiéniai szabályok betartásával. Székletürítés után legjobb lenne megmosni a végbéltájékot (nagyon örvendetes divat az egyre terjedő bidé), de ha erre nincs mód, legalább töröljük meg nedves babatörlő- vagy intim kendővel. A puhább vécépapír kíméletesebb a már kialakult aranyér esetében, kevésbé okoz sérülést. A megelőzés hatásos eszköze a rendszeresség: legjobb, ha mindig a napnak ugyanabban a szakában végezzük el a székletürítést, például mindig reggel, otthon, a zuhanyozás előtt. Jó hatású a fertőtlenítő és gyulladásgátló kamillás ülőfürdő.Nem mindegy, mit eszünk!

Tipp
Az alsómedencei izmok erősítésére szolgáló gyakorlat: széken ülve 10 másodpercre szorítsa meg fenékizomzatát, majd lazítson. 5-6-szor ismételje meg naponta többször is!