Ezért nem jó a szapora pulzus

Ha a szívritmus hirtelen, nagyon nagy mértékben kicsúcsosodik olyan helyzetekben, mint például az érzelmi stressz vagy különböző környezeti hatások, az rendszerint nem vezet jóra.

Az egészségtelen szívritmus okai

Minden szívütés specializált izomsejtekben, a myocitákban keletkezik. Ha ezeknek a sejteknek több oxigénre van szükségük, például edzés alatt, akkor az agy olyan utasítást küld a szívnek, hogy a myociták erősebb, gyakoribb összehúzódásokat végezzenek. Mindannyian tapasztalunk hirtelen, átmeneti változásokat a szívritmusunkban. Ennek az alábbi okai lehetnek:

krónikusan magas vagy abnormális szívritmus gyakran az egészségtelen életmód vagy a háttérben meghúzódó betegség jele
A krónikusan magas pulzus a háttérben meghúzódó betegség jele lehet. Fotó: GettyImages

  • Érzelmi stressz: ha idegesek vagy túlterheltek vagyunk, az stresszreakciót okozhat, és ez megemeli a szívritmust.
  • Időjárás: a magas hőmérséklet vagy páratartalom arra kényszeríti a szervezetet, hogy intenzívebben dolgozzon, így le tudja hűteni magát.
  • Hirtelen testhelyzetváltoztatás: egyszerűen a hirtelen felállás is képes ugrásszerűen megemelni a szívritmust.
  • Edzés: fizikai aktivitás idején a szív gyorsabban pumpál, hogy hamarabb juttassa el az oxigént és a vért az izomsejtekbe. A szívritmus emelkedése attól függ, hogy milyen intenzív az edzés.
  • Drogok vagy receptre felírt gyógyszerek, készítmények: a legtöbb drog, például a kokain, az ecstasy átmenetileg megemeli a szívritmust. Néhány receptre felírt gyógyszernek is van ilyen hatása.
  • Félelem, rettegés: afélelema stressz szélsőséges formája, ami adrenalinreakciót vált ki, és ez megemeli a szívritmust.
  • Homonális változások: a hormonszint változása, ami például a terhesség vagy a menopauza idején történik, átmenetileg befolyásolja a szívritmust.

A szívritmus az életkor előrehaladtával tipikusan emelkedik, mivel a szívizomsejtek gyengülnek. Ám a krónikusan magas vagy abnormális szívritmus gyakran az egészségtelen életmód vagy a háttérben meghúzódó betegség jele. Különféle életmódbeli szokások viszont csökkenthetik hosszútávon a nyugalmi pulzust. Ez lehetővé teszi, hogy a pulzusunk az egészséges tartományon belül maradjon stressz vagy fizikai aktivitás idején is.

Az alábbi tanácsok hosszú távon segítenek csökkenteni a pulzusértéket

1. Edzés. Az a legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a pulzusérték tartós alacsonyan tartásának, ha rendszeresen végzünk testedzést.

2. Maradjunk hidratáltak! Ha a szervezet kiszárad, akkor a szívnek hevesebben kell vernie, hogy fenntartsa a normális vérnyomást. A nap folyamán sok cukor- és koffeinmentes italt, például vizet vagy gyógyteát igyunk.

Ezek a tápanyagok egészségesek a szív számára

  • omega 3 zsírsavak: megtalálhatók a halakban, a sovány húsokban, a csonthéjasokban, gabonában és hüvelyesekben
  • fenolok és tanninok: megtalálható a teában, a kávéban és a vörösborban (mértékletesen fogyasztandó),
  • A-vitamin: a legtöbb leveles, zöld növényben benne van,
  • élelmi rostok: a teljes kiőrlésű gabona, a csonthéjasok, a hüvelyesek, valamint a legtöbb zöldség és gyümölcs tartalmazza,
  • C-vitamin: különösen sok van belőle a citrusfélékben, a leveles zöldségekben és a babcsírában.
  • 3. Korlátozzuk a stimuláló szerek, például a koffein és a nikotin bevitelét! A stimulánsok dehidratálhatják a szervezetet, ami megemeli a szívritmust.

    4. Korlátozzuk az alkoholfogyasztást! Az alkohol legtöbb formája dehidratálja a szervezetet. Az alkohol ráadásul méreg is, és a szervezetnek intenzívebben kell működnie, hogy feldolgozza és kiürítse.

    5. Tartsunk kiegyensúlyozott, egészséges étrendet! Étkezzünk változatosan, az étrendünk legyen gazdag gyümölcsben, zöldségben, sovány fehérjében, csonthéjasokban és hüvelyesekben; ezek az ételek hozzájárulnak a szív egészségéhez, és ez javítja az általános egészségi állapotot. Az antioxidánsokban és az egészséges zsírokban gazdag ételek képesek csökkenteni a vérnyomást, és így könnyebben tud a szív pumpálni.

    A pulzus hirtelen kiugrását a következőképpen lehet mérsékelni

  • a mély, kontrollált légzés gyakorlása (ilyen például a "dobozlégzés")
  • relaxálás és a nyugalmi állapot megtartása,
  • séta, ideálisan városi környezeten kívül,
  • meleg, relaxáló fürdő vagy zuhanyozás,
  • streching tréning vagy másféle relaxáló edzés, jóga.
  • 6. Aludjunk eleget! A krónikus kialvatlanság stresszel terheli meg az egész szervezetet, így a szívet is. A felnőtteknek átlagosan 7-9 órát kell naponta aludniuk.

    7. Fenn kell tartani az egészséges testsúlyt! A súlyfelesleg is terheli a szívet.

    8. Csökkenteni kell vagy ki kell iktatni a hosszú ideig, folyamatosan fennálló stresszt ! A munkahelyi stressz, a hozzátartozó gondozása, a pénzügyi terhek a szívet és a szervezetet intenzívebb munkára kényszerítik annak érdekében, hogy fennmaradjon a normális működés és életritmus.

    9. Vegyük igénybe életmódtanácsadó vagy pszichológus segítségét! A traumatikus élmények, a bánat és bizonyos lelkiállapotok stresszelik a szervezetet, valamint az agyban zajló kémiai folyamatokra is hatással vannak, és ez megnehezíti a normális napi tevékenységet és a stresszforrásokkal való megküzdést.

    10. Menjünk ki a szabadba! Kutatásokban mutatták ki , hogy azoknak az embereknek alacsonyabb a stresszszintjük és boldogabbak is, akik több időt töltenek a természetben, akár csak egy rövid sétát tesznek az erdőben vagy a parkban.

    11. Gyakoroljunk relaxációs technikákat! Azok a tevékenységek, amelyek növelik az önbizalmat és a tudatosságot - például a meditáció - hozzásegíthetnek a stressz csökkentéséhez, ha rutinszerűen végezzük azokat.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Kettős front
    Maximum: +13 °C
    Minimum: +2 °C

    A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra