11 fegyver a depresszió ellen
Ne hagyja magát!Ősszel és télen élen minden egyre sötétebb, szürkébb. Az embernek nincs kedve kimászni az ágyból, felkelni, munkába menni. Mindez a szezonális depresszió tünete.
Mit kell tudni a szezonális depresszióról?

A depresszió átragad a családra is
"A depresszió divatos fogalom. Manapság könnyen rákerül valakire ez a címke, pedig valódi diagnózist csak szakember állíthatna fel!" - figyelmeztet Baktay Zelka pszichológus. A hétköznapokban ugyanis azt gondoljuk, könnyű felismerni a depressziót. Ha valaki sokat szomorkodik, bánatos a lelke, nincs kedve elvégezni bizonyos feladatokat, és különféle alvászavarokkal küzd, máris megkapja ezt a címkét. Pedig a valódi depresszió ennél sokkal durvább betegség. Jellemző rá a teljes apátia, a "fel sem tudok kelni az ágyból" állapot, a kora hajnali ébredés, ami után az ember nem tud újra elaludni, csak a problémákra tud gondolni, bűntudat, táplálkozási zavar jellemzi. Ráadásul a depressziósok csaknem 50 százaléka olyan komoly tünetekkel is küzd, mint a téveszme vagy hallucináció.
Sokan azt gondolják, a depressziós egyszerűen akaratgyenge, és csak össze kellene szednie magát. Pedig ha az ember belesüllyedt a mocsárba, onnan már nagyon nehéz kijutnia. Okosabb lenne arra se mennie.
Divat a depresszió?

Lendület, fény, mozgás...
A megelőzésben tehát fontos lenne a pszichológiai kultúra fejlesztése és az önismeret erősítése. De vannak ennél kézzelfoghatóbb és gyorsabb módszerek is. Mert számtalan házi praktika valóban segít elüldözni a depressziós napokat! Íme, a legfontosabb tizenegy módszer:1. Hozza magát lendületbe! Akár kis lépésekkel is kikerülhet a depressziós állapotra jellemző búskomorság spiráljából. Fontos, hogy ne csak heverésszen egész nap. Öltözzön fel, sminkeljen, mozduljon ki otthonról. Tervezze meg előre, hogy mit fog csinálni, és ragaszkodjon ahhoz, hogy minden napra legyen egy nem otthon elvégzendő feladata, így a mozgás mellett a természetes fény is sokat javít majd a hangulatán.
2. Alkalmazzon fényterápiát! Egyes kutatók szerint a fény segítségével lelkiállapota akár már két héten belül helyreállítható. Erre legalkalmasabb a speciális fényterápiás lámpa, amely fehér (vagy kék) fényt kibocsátó égő, UV- és infravörös szűrőkből és egy fényerőszabályzóból áll. A 10 000 lux fényerejű lámpát 30 percig, az 5000 lux fényerejű lámpát 60 percig lehet használni, lehetőleg reggel, mert a depresszív állapot ekkor a legintenzívebb. Ha nem talál a környéken ilyen speciális lámpát, kipróbálhat más megoldásokat is. Növelje meg a lakásbelső világítását, fényeit, és fesse át a falakat élénkebb, vidámabb, narancssárgás, sárgás színekre.

4. Nyújtózzon többet! Ha nincs kedve intenzív sportba fogni, próbálja ki legalább a nyújtást, amely az egész testet átmozgatja, így oxigénnel látja el az egész testet, beleértve az agyat is. Először próbálja megérinteni lábujjhegyre állva, magasra nyújtott karral a mennyezetet. Majd próbálja meg hátrafeszített csuklóval a tenyerével ellökni az eget.
5. Fedezze fel az önhipnózist! A hipnózis segít a lendületesség visszaszerzésében, mert gyors, akár napi tíz perc hatásos lehet, mégis nagyon hatékony, és egyszerű megtanulni.
- Feküdjön egy kényelmes, sík felületre.
- Lélegezzen az orrán keresztül, majd a száján keresztül lassan fújja ki a levegőt. Ismételje meg ezt háromszor.
- Képzelje el, hogy fa alatt fekszik. Egy levél lassan a földre hull. Minél lejjebb hullik, ön annál jobban ellazul.
- Találjon ki egyszerű, világos, pontos, konkrét és pozitív kijelentéseket. Például: "Ellazult és nyugodt vagyok" vagy: "Lendületes vagyok".
- Tudatosítsa ezt a pozitív állapotot úgy, hogy egy mozdulatot kapcsol hozzá. Hatásos például, ha a hüvelykujját és mutatóujját összeérinti. Később a nap bármely szakában tudatosíthatja ezt az állapotot, ha elvégzi ezt a mozdulatot.
7. Párologtasson aromaterápiás szert! Ha megteheti, kétóránként szagoljon bele az alábbi aromaterápiás szerek egyikébe. Otthon tegye illatmécsesbe, a munkahelyén csepegtesse zsebkendőre, és onnan inhalálja! Ha intenzívebb hatást szeretne elérni, valamelyik keverékből 50 cseppet keverjen össze 100 ml mandulaolajjal, majd masszírozza a bőrébe a nagyobb ereknél.
- Stressz megelőzéséhez: egyforma arányban bergamott + levendulaolaj + rózsafa.
- depresszió kezeléséhez: 40 százalék citromverbéna + 45 százalék rózsafa + 15 százalék ilang-ilang.
9. Keressen új időtöltést! Egyszerűnek tűnik, de nagyon hatásos! Válasszon hobbit, amely segíti érzelmei kifejezését, ezáltal egyensúlyt és harmóniát hoz életébe. Tanuljon meg táncolni, zenélni, esetleg varrni, menjen el főzőtanfolyamra vagy szakmai továbbképzésre. A rendszeres és aktív hobbi elősegíti az örömet szerző dopamin nevű hormon termelését.
10. Bújjon ágyba korábban! Gyakran a kimerültség a depresszió egyik okozója. Ezért hasznos lehet, ha több pihenést iktat be. Nagyon fontos, hogy az ébredését semmiképpen ne halassza későbbre! Az csak ront az állapotán, ha egész nap az ágyban fetreng. De feküdjön le korábban, legkésőbb 22.30-kor vagy 23.30-kor.
11. Szedjen folsavat! A legfrissebb tanulmányok azt mutatták ki, hogy a folsav hiánya szoros kapcsolatban állhat a depresszió kialakulásával. A megfigyelések szerint a depressziósok 15-38 százalékának vére kevés folsavat tartalmaz. A legtöbb folsav a zöld színű zöldségekben van, mint a spenót, a brokkoli, a kelkáposzta, a saláta. Ezek fogyasztásával az egészségének is jót tesz.
Melyiket válasszam?
Otthoni kezelés, pszichológus vagy pszichiáter? Melyik mellett döntsünk? "Ha a hangulat a házi praktikák alkalmazása ellenére tartósan borús marad, mindenképpen érdemes pszichológushoz fordulni" - javasolja Baktay Zelka. "A pszichoterápia, különösen a páciens környezetének fontos szereplőivel együttműködve, a kapcsolatrendszeren is alakítva sokat segíthet a lelki problémák kezelésében. A pszichiáter által felírt gyógyszeres kezelés megszüntetheti a kellemetlen tüneteket, de ilyenkor is szem előtt kell tartani, hogy tartós javulást csak az okok kezelésével érhetünk el, ezért a rendszeres pszichoterápia ilyenkor is elengedhetetlen lenne. Mindenképpen kerülje az olyan szakembereket, rendelőket, ahol néhány perc alatt megkapja a receptet, miközben a valódi problémára, annak okaira nem jut idő. Azért is nagyon fontos a depresszió kezelésében a terapeutával való folyamatos kapcsolattartás, mert a gyógyszerhatás kialakulásánál van egy olyan időszak, melyben a viselkedésaktivitás már visszatér, de a hangulat még mélyen lent van. Ilyenkor az öngyilkosság elkövetésének a kockázata is fennáll, a pszichológussal való beszélgetések azonban átsegítenek ezeken a gondolatokon."
Értékelje a cikket!