Jobban sújtotta a nőket a koronavírus-járvány

A nemek közötti egyenlőség tekintetében is komoly csapást jelentett a koronavírus terjedése. A pandémia egy friss jelentés szerint a nők karrier- és nyugdíjkilátásait is visszavetette Európa-szerte.

A 2020-ban világszerte elterjedt koronavírus jelentősen visszavetette a nemek közötti egyenlőség érdekében tett, lassú törekvéseket – derült ki a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének (EIGE) frissen közzétett kimutatásából. A hvg.hu cikke szerint a nemek közötti egyenlőség előmozdításában Magyarország a harmadik legrosszabb helyen van.

Különösen nehéz helyzetben a női munkavállalók

A 2022. évi mutató elsősorban a világjárvány első évének, 2020-nak az adatain alapul, vagyis nagyrészt a világjárvány első évét tükrözi a nemek közötti egyenlő(tlen)ség szempontjából. A mutató létrehozása óta első alkalommal csökkentek a pontszámok számos mért, fő területen.

Az eredmények szerint a nők egyre kevesebb időt töltenek foglalkoztatásban, ami akadályozza karrier- és nyugdíjkilátásaikat is. Emellett 2020-ban kevesebb nő vett részt formális vagy informális oktatási tevékenységekben, mint férfi. Továbbá, mivel a COVID–19 példátlan nyomást gyakorolt az egészségügyi ágazatra, csökkent a nemek közötti egyenlőség az egészségi állapot és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés terén is.

karrier, koronavírus
A nők karrier- és nyugdíjkilátásait is visszavetette a járvány. Fotó: Getty Images

A világjárvány idején nőtt az általános gondozási feladatok köre, csakhogy több feladat nem egyenletesen oszlott meg a nők és a férfiak között, ami súlyosbította a nemek között fennálló egyenlőtlenségeket. A nők 40 százaléka, míg a férfiak 21 százaléka töltött legalább 4 órát egy tipikus hétköznapon kisgyermekek gondozásával. A házimunka is nagyobbrészt a nők feladata volt: 20 százalékuk, míg a férfiak 12 százaléka végzett ilyen feladatot naponta legalább 4 órában.

A nemek közötti esélyegyenlőség megteremtésében a legjobban teljesítő országok közé tartozik Svédország, Dánia és Hollandia, bár Svédországban és Dániában megtorpant az előrelépés. Eközben Görögország, Magyarország és Románia halad legkevésbé a nemek közötti egyenlőség előmozdításában. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzet, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett a legtöbb helyen több órára kisüt a nap. Délutántól - elsősorban a Kelet-Dunántúl tágabb térségében - egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 27 fok között alakul, de néhol egy-két fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra