Veszélyes tévhitet cáfol a gyerekorvos

Ha valaki a koronavírus terjedése miatt tavasszal elhalasztotta gyermeke védőoltásának beadatását, azt érdemes még a tanév megkezdése előtt pótolnia - figyelmeztet a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. Nem kell attól sem tartani, hogy az oltások legyengítik a szervezetet, ezáltal veszélyt jelentenének a járvány második hullámában.

Mint ahogy arról a Házipatika.com is beszámolt, ugyan sokan várták a koronavírus-járványtól, hogy végleg elfojtja az oltásellenes mozgalmakat, ám úgy tűnik, éppen ellenkező hatást vált ki: egyre többen kérdőjelezik meg a védőoltások hatásosságát és szükségességét. Rengeteg tévhit kering az oltások és a koronavírus kapcsán, egy ilyen például, hogy a vakcinák legyengítik a gyerekek immunrendszerét, és így fogékonyabbá teszik őket a koronavírus-fertőzésre. Ezt az Inforádió műsorában cáfolta dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke.

"Jobb a drága oltás, mint a fertőzés terheit viselni" Az iskolakezdés kapcsán egy súlyos megbetegedést okozó, ugyanakkor védőoltással megelőzhető fertőzésre figyelmeztetnek szakemberek. Bár az invazív meningococcus betegség itthon csupán néhány tucat esetben fordul elő évente, az érintett gyermekek gyógyulási esélyei igen borúsak. Részletek itt.

A szakember arra figyelmeztetett, hogy éppen a vakcinák mellőzésével teszik ki veszélynek a szülők a gyermekeket. "A koronavírus lezajlásában a védőoltások nem befolyásolnak semmit, fordítva viszont annál inkább"- hangsúlyozta Póta György. A kórokozók ugyanis - legyen szó akár a koronavírusról, akár a tél közeledte miatt másik féltucat járványt kiváltó felső légúti vírusról - mind gyengítik az immunrendszert, ezzel pedig teret engednek az egyébként védőoltással megelőzhető betegségeknek.

Tévhit, hogy a kötelező és ajánlott védőoltások legyengítik az immunrendszert. Fotó: Getty Images
Tévhit, hogy a kötelező és ajánlott védőoltások legyengítik az immunrendszert. Fotó: Getty Images

A nem megfelelő átoltottság közösségi járványokhoz vezethet

A HGYE elnöke szerint az elhalasztott oltásokat érdemes még a szeptemberi közösségbe kerülés előtt beadatni, különösen a kanyaró, a mumpsz és a bárányhimlő elleni védőoltásokat, amelyek könnyen okozhatnak közösségi járványokat nem megfelelő átoltottság esetén. És ugyan majd csak később lesz aktuális, de dr. Póta György tanácsolja, hogy az influenza elleni védőoltást is minél többen kérjék idén. Véleménye szerint ugyanis egészen biztos, hogy a COVID-19 és influenza kettőse más betegségek kiváltásában nagy szerepet játszhat.

Ugyan nem kötelező, de érdemes lehet a Meningococcus baktérium okozta agyhártyagyulladás két típusa, valamint a hányással és hasmenéssel járó rotavírus -fertőzés ellen is beoltatni a csecsemőket, kisgyerekeket, hiszen ezek a betegségek is komoly járványt okozhatnak egy közösségben. A kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás elleni vakcinát is tanácsos kérni (felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt), a rovarok ugyanis ősszel a legaktívabbak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Lázcsillapítás-kisokos

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: +1 °C

A nap nagyobb részében többnyire borult lesz az ég, és szinte országszerte várható csapadék, döntően eső. Várhatóan északkeleten is fokozatosan szűkül a havazás területi kiterjedése, és ott is egyre több helyen válthat vegyes halmazállapotba (havas eső, fagyott eső, esetleg átmeneti ónos eső), majd esőbe a csapadék - legtovább Észak-Borsodban és az Északi-középhegység magasabban fekvő tájain havazhat. Délután nyugat felől egyre többfelé válik szakadozottabbá a felhőzet, és szűnik meg a tartós csapadék, ugyanakkor estefelé a Dunántúl fölé záporok sodródhatnak be északnyugati irányból. Délkeleten reggel, délelőtt néhol erős lökések is kísérhetik a délies irányú szelet, amely napközben egyre nagyobb területen északnyugatira fordul, és késő délután, este, északnyugaton, nyugaton már előfordulhatnak belőle erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +9 fok között alakul, a fagypont körüli csúcsértékekre északkeleten van kilátás. Késő estére többnyire -2 és +5 fok közé hűl le a levegő. A mostani változékony időjárás egy melegfront következménye.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra