Piros tojás és nyúl: a húsvét különös kellékei

A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, amely Jézus Krisztus feltámadásáról és az emberiség megváltásáról szól. De vajon hogyan kapcsolódik hozzá a tojásfestés, a csokitojás és a húsvéti nyuszi? Mutatjuk.

A Biblia szerint Krisztus nagypénteken halt meg a kereszten, majd harmadnapra – vasárnapra – feltámadt, győzelmet aratva a halál felett. A húsvét a tavaszi nap-éj egyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnapra esik, így pontos dátuma évről évre változóan március 21. és április 25. közé esik. Az idei évben április 9-én tartjuk húsvét vasárnapját. Mint azt a BBC írja, a templomi szentmisék és közös családi étkezések mellett akadnak kevésbé vallásos töltetű hagyományai is a húsvétnak, amelyeket széles körben tartanak az emberek. Lássuk, honnan erednek ezek a tradíciók.

húsvéti tojás, húsvéti nyuszi, fészek
A húsvéti tojás és nyúl egyaránt az új életet szimbolizálja. Fotó: Getty Images

Miért festünk tojást?

Manapság szívesen nassolunk csokitojásokat húsvétkor, eredetileg azonban az egyházi vezetők tiltották a tojásfogyasztást az ünnephez vezető héten, azaz a nagyhéten. Így aztán minden tojást, amelyet azon a héten tojtak a tyúkok, az emberek kidíszítették, és ajándékként adták a gyerekeknek. A pogány hagyományokban a tojás az új életet szimbolizálja, míg a keresztény kultúrkörben hasonlóképpen Jézus Krisztus feltámadásával hozható kapcsolatba írja – a history.com. Ebből nőtte ki tehát magát a ma ismert tojásfestés, a kisgyermekek egyik kedvelt ünnepi elfoglaltsága.

Hogyan lett csokoládé a tojásból?

Az első csokitojásokat Franciaországban és Németországban készítették a 19. században, akkor még azonban meglehetősen kemény textúrájú és keserű ínyencségnek számítottak. Ahogy aztán a csokoládékészítés technológiája fejlődött, a húsvéti csokitojások is mind inkább elkezdtek hasonlítani arra, ahogyan ma ismerjük. Természetesen ezzel egyidejűleg hamar népszerű édességgé váltak az édesszájú gyerekek körében, tradícióként pedig azóta is töretlenül él a csokitojások élvezete az ünnep alkalmából.

A húsvéti nyuszi szerepe

A húsvéti nyúl története szintén pogány hagyományokból ered, habár a történészek úgy tartják, tradícióként csak a 19. század környékén vált általánossá. Mivel a nyulak jellemzően szapora állatok és nagy alom kölyöknek adnak egyszerre életet, így a tojáshoz hasonlóan ugyancsak egyfajta szimbólumként szolgálnak az új életre. Németországban a gyerekek már az 1700-as években is építettek fészkeket, azokban répát hagyva hátra az "Osterhazénak", azaz a húsvéti nyúlnak. A legenda ugyanis úgy tartotta, hogy a húsvéti nyúl tojja, díszíti ki, majd rejti el a húsvéti tojásokat a jó gyerekek számára. A manapság oly népszerű tojásvadászat is innen származik tehát. Érdekesség, hogy Svájcban a húsvéti tojást nem egy nyuszi, hanem egy kakukk hozza, Németország egyes részein pedig egy róka.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra