Egy nemrég megjelent tanulmány szerzőinek az volt a célja, hogy jobban megértsék a boldogság forrásait, és ezáltal jobb közpolitikai megközelítéseket és programokat dolgozzanak ki a boldogság társadalmi szintű javítására – írja a Psychology Today. „Meg kell ismernünk, milyen tényezők vezethetnek a boldogsághoz, hogy hatásos lépéseket tehessünk az irányába” – magyarázta Dr. Emorie Beck, a tanulmány vezető szerzője.
Ha ugyanis a boldogság külső tényezőktől függ (például egészségügyi és gazdasági stabilitás), akkor először ezeken kell változtatni. Ha viszont belső dolgoktól, mint például a személyes tulajdonságok, akkor elsősorban az egyének mentális állapotát kell javítani terápia, meditáció és/vagy mindfulness révén.
A kutatók 40 ezer ember adatait elemezték, akik az elmúlt 33 évben különböző vizsgálatokhoz mondták el véleményüket a kérdésben. A Nagy-Britanniából, Svájcból, Németországból, Hollandiából és Ausztráliából származó résztvevőknek azon túl, hogy általánosan mennyire elégedettek az életükkel, öt területet kellett értékelniük: kapcsolatok, munka, egészség, bevétel és lakhatás.
Az eredmények alapján az emberek az alábbi négy csoportból egyet jelöltek meg a boldogságuk forrásaként:
- belső személyiségjegyeket;
- külső tényezőket;
- a belső és a külső tényezők kapcsolatát;
- illetve amikor nincs egyértelmű kapcsolat a külső és a belső tényezők között.
A fenti kategóriákat nagyjából ugyanolyan mértékben választották ki a résztvevők. Az utolsó csoportban, ahol nem volt kapcsolat kimutatható a külső és a belső tényezők között, a kutatók azt feltételezik, hogy itt olyan, rajtuk kívül álló dolgoktól függhet a résztvevők boldogsága, amelyek a fent felsorolt öt területbe nem tartoznak bele. A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy csak olyan lépésekkel lehet boldogabbá tenni az embereket, amelyek külső és belső tényezőkre is hatással vannak, de elég rugalmasak ahhoz, hogy az egyének igényeihez lehessen igazítani azokat.