Bajt is okozhat a kismamamasszázs

A terhesség alatti masszázsnak számos előnye lehet, de kellő körültekintés hiányában kockázatokat hordozhat magában.

Fájó hát és derék, sajgó vállak és lábak: a legtöbb kismama a pocakja növekedésével egyenes arányban viseli egyre nehezebben a várandósság hónapjait. Kellemetlenségeiket enyhítheti a kismamamasszázs, amely a sajgó területekre - derék, hát, combok, lábfejek, illetve akár a has bizonyos pontjai is - fókuszálva enyhülést adhat, de kockázatokkal is járhat. Ezek elkerülése végett érdemes profi masszőrre bízni a masszázst a várandósság idején - írja a Livescience .

Miért hasznos a masszázs? Nemcsak a lelkünknek tesz jót: egy finom masszázs fellazítja a feszes, görcsös izmokat, megszünteti a fájdalmat, és jól kiegészíti a mozgást. A krónikus mozgásszervi betegségek esetén általában a terápia része .

Tanulmányok is igazolják a kismamamasszázs jótékony hatásait

A várandósság első trimeszterében normál masszázst is biztonsággal kaphatnak a nők, a második és harmadik trimeszterben viszont már kismamamasszázsra van szükségük, amelyet a masszőr speciális ágyon végezhet. A kellő körültekintéssel és szakértelemmel végzett várandósmasszázsnak számos jó hatása lehet a leendő anyára és a babára nézve is, ezt kutatások is megerősítik. Egy 2014-es tanulmány szerint már heti 20 perc kismamamasszázs is hatékonyan segíthet csökkenteni a láb- és hátfájást, egy 2010-es kutatás pedig arra mutat rá, hogy napi 20 perc lábmasszázs javíthat a terhesség alatti boka- és lábdagadáson.

A kismamamasszázs előnyei és kockázatai

A fájdalom- és duzzanatcsillapításon túl a terhesség alatt végzett masszázs segíthet a kismamának ellazulni, javíthatja az alvásminőséget, valamint erősíheti az anya és a baba közti kötődést is. Enyhítheti továbbá a szorongást, a depresszió tüneteit, és csökkentheti a szülés során fellépő komplikációk, illetve a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázatát is.

Sok előnye lehet, de veszélyeket is hordozhat a kismamamasszázs. Fotó: Getty Images
Sok előnye lehet, de veszélyeket is hordozhat a kismamamasszázs. Fotó: Getty Images

A kismamamasszázs a legtöbb esetben hasznos és biztonságos, de néhány kockázatos dolgot érdemes mellőzni. Ilyen például a mélyszöveti masszázs a hasi részen, illetve a felkar és a lábak területén is. Az is fontos, hogy a 16. hét után a leendő anyuka ne a hátán feküdjön, hanem az egyik oldalán.

Oda kell továbbá figyelni az illóolajok használatára is, mert míg egyes illatokat ajánlott kerülni várandósság esetén, néhány másik biztonsággal használható. Ilyen például a levendula, a bergamot, a grapefruit, a neroli és a borsmenta. Végül, de nem utolsó sorban hirtelen jött duzzanat esetén nem mindig jó ötlet masszírozni a kismamát, mert az ilyen jellegű probléma hátterében terhességi toxémia (preeklampszia) is állhat.

Aki babát vár, és vágyik egy kellemes masszázsra, de nem biztos abban, hogy tényleg jó ötlet lenne-e, annak érdemes konzultálni erről az orvosával. Ha pedig zöld utat kap, akkor már nincs más hátra, csak a megfelelő szakember kiválasztása és az, hogy élvezzük a kezelést!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra